امبدینگ؛ معجزه جدید سلامتی! | بیماری

به نقل از مجله زندگی ایده آل: حتما تا امروز درباره روش درمانی امبدینگ یکی دیگه از فوت وفنای درمانی طب سوزنی چین چیزایی شنیدین. امروزه تبلیغات جور واجور و زیادی درباره فواید درمانی امبدینگ و کاربرده های اون در کاهش وزن، جوانسازی پوست، درمان مریضیا و کنترل دردها در سطح شهر دیده می شه که خیلی از اونا واقعی و بعضی از اونا غلوآمیزه. در روش درمانی امبدینگ که یه روش تقریبا جدید حساب می شه دکتر طب سوزنی به جای به کار گیری سوزن از نخای قابل جذبی استفاده می کنه که به جای سوزن به مدت ۳ هفته در بدن باقی می مونه و نقاط مربوط به طب سوزنی رو به طور پیوسته، تحریک می کنه. هزینه این روش درمانی با اینکه مثل طب سوزنیه اما بیشتر مردم به خاطر این که در طول ۳ هفته تنها یه بار درد ناچیز دریافت سوزن یا نخ رو تجربه می کنن اونو نسبت به طب سوزنی که در هفته ۲ تا ۳ جلسه تکرار می شه، بهتر می دونن.

افراد شاغلی که به دلیل شغل شون امکان گرفتن مرخصی یا تنظیم ساعت کاری واسه مراجعه به دکتر رو ندارن و هیچ رقمه نمی تونن ساعت کاری خود رو تنظیم کنن هم می تونن از این روش استفاده کنن.

این روش واسه کاهش وزن معجزه می کنه

یکی از مهم ترین فرقای میان طب سوزنی و امبدینگ اون هستش که فوت وفن طب سوزنی به خاطر این که نقاط مختلفی از بدن رو درگیر می کنه به برطرف کردن دلیل و عامل به وجود آورنده مریضی می پردازه، در حالی که در روش امبدینگ فقط به برطرف کردن علائم مریضی اکتفا می شه. اینطوری که نفخ رو در مریض بهتر می کنه یا دردهای به وجود اومده به وسیله اونو کنترل می کنه اما در طب سوزنی دلیل مریضی به طور ریشه ای درمان می شه و کارکرد ناجور دستگاه گوارش اصلاح می شه. به خاطر همین منظوره که پزشکان امبدینگ رو در شرایط خاص به بیماران و مراجعه کنندگان خود که واسه درمان مریضی یا کاهش وزن مراجعه می کنن، پیشنهاد می کنن.

نخایی که جانشین سوزن می شن

در روش امبدینگ متخصص از دستگاهی خاص استفاده می کنه که به کمک اون نخی قابل جذب به نام catgut رو جانشین سوزن کرده و مانند روش طب سوزنی، با کمک این نخ نقاط دلخواه در بدن مریض رو تحریک می کنه. واسه اجرای این کار که انگار یه میکرو جراحی حساب می شه، متخصص در شرایط به طور کامل استریل با کمک دستگاه یا سوزن امبدینگ که مانند ۲ سوزن تو در تو می مونه، نخ قابل جذب catgut رو به جای سوزن به نقاط طب سوزنی می زنه. عمق این نخا بیشتر یه سانتی متره و روش به کار گیری اون مانند وقتیه که دکتر از سوزنای طب سوزنی واسه درمان بیمارش استفاده می کنه.


از امبدینگ چه می دونین

امبدینگ ۳۰ سال پیش واسه اولین بار به وسیله پزشکان و کارشناسان فرانسوی واسه بهبود کیفیت زندگی بیماران سرطانی و آدمایی که مجبور به به کار گیری راه های درمانی رادیوتراپی و شیمی درمانی بودن، استفاده شد. واقعا پزشکان واسه کاهش حالت تهوع، استفراغ و بی اشتهایی بیماران شون از متدهای طب سوزنی و تحریک نقاط طب سوزنی استفاده کردن. اما از اونجا که این بیماران به دلیل شرایط خاص جسمی شون امکان حضور پیدا کردن در مطب دکتر، سه بار در هفته رو نداشتن، پزشکان واسه درمان اونا از راه امبدینگ استفاده می کردن تا با کمک این روش ضرورت حضور مریض سرطانی در مطب از بین بره و مریض هر سه هفته یه بار به مطب دکتر مراجعه کنه. در این روش با تحریک نقاط طب سوزنی در بدن بیماران سرطانی بدون اینکه به مریض آسیب و فشار وارد شه واسه کنترل مشکلات به وجود اومده به وسیله شیمی درمانی یا پرتونگاری اقدام می شه.

چاقی موضعی شکم و جادوی امبدینگ

فوت وفن امبدینگ بیشتر روی شکم انجام می شه و اجرای این روش به جز مواردی خاص روی دست و پا و صورت پیشنهاد نمی شه و دلیل اون احتمال بروز عفونت در موضعیه که امبدینگ انجام شده چراکه در این مناطق به دلیل نزدیک بودن بافت استخوانی به سطح پوست احتمال بروز عفونتای استخوانی که با مشکلات زیاد همراه س، زیاده. به خاطر همین کارشناسان اجرای فوت وفنای امبدینگ رو در ناحیه شکم و واسه آرامش و درمان مریضیای گوارشی پیشنهاد می کنن و فقط در مواردی خاص که تشخیص اون با متخصصه از این روش در بخشای بالای زانو یا آرنج که اندازه گوشت و چربی بیشتره، استفاده می کنن.

درمان چاقی با کدوم روش بهتره

واسه آدمایی که تصمیم دارن میان طب سوزنی و امبدینگ یکی رو به عنوان روش درمان چاقی انتخاب کنن، پیشنهاد ما اینه که طب سوزنی رو به عنوان روش موثرتر انتخاب کنن و فقط اگه واسه حضور در مطب دکتر سه بار در هفته معذوریت دارن از راه امبدینگ استفاده کنن، چون که تاثیرگذاری طب سوزنی بیشتره. در امبدینگ امکان تکرار فوت وفن زیاد وجود نداره چون که وقتی زیادتر از اندازه نواحی مشابه رو در بدن تحریک کنیم موجب آسیب پذیری بافت بدن و افزایش احتمال دچار شدن به عفونت و تشکیل آبسه در بدن میشیم، پس بهتره در صورت نداشتن محدودیت از راه طب سوزنی که روش هایی موثر و موثر در کاهش وزنه، استفاده کنیم.

هشداری که نباید از یاد ببرین

انتخاب دکتر مناسب و متبحر یکی از مهم ترین قدما واسه شروع درمانه. از این رو آدمایی که تصمیم دارن از راه امبدینگ واسه درمان مریضیای شون استفاده کنن باید پیش متخصص طب سوزنی که تسلط کافی به نقاط طب سوزنی و امبدینگ داره برن تا بتونن از این روش درمانی نتیجه درمانی مناسب رو دریافت کنن. بدیش اینه بعضی وقتا دیده می شه آدمایی که مهارت چندانی در طب سوزنی ندارن خدمات امبدینگ هم به بیماران شون ارائه می کنن، در حالی که مهارت در فوت وفنای طب سوزنی و آشنایی دقیق با نقاط طب سوزنی مهم ترین شرط اجرای دقیق فوت وفنای امبدینگ و دریافت نتیجه درمانیه.

این اخطار رو جدی بگیرین

به باور خیلی از محققان به کار گیری امبدینگ به خاطر آرامش درد، درمان مریضی یا کاهش وزن بهتره واسه  آدمایی انجام شه که امکان مراجعه به مطب دکتر دو تا سه بار در هفته رو ندارن و نمی تونن واسه دریافت سوزن در مطب دکتر حاضر شن.

  •  آدمایی که دچار محدودیتای حرکتی هستن و حضور در مطب واسه اونا سخته، می تونن از راه امبدینگ استفاده کنن.
  •  آدمایی که در شهرشون امکان دسترسی به متخصص ندارن و واسه درمان باید فاصله زیادی رو در هفته دو تا سه بار طی کنن، می تونن از این روش استفاده کنن.
  •  افراد شاغلی که به دلیل شغل شون امکان گرفتن مرخصی یا تنظیم ساعت کاری واسه مراجعه به دکتر رو ندارن و هیچ رقمه نمی تونن ساعت کاری خود رو تنظیم کنن هم می تونن از این روش استفاده کنن.
  •  افراد کهنسالی که به دلیل دردهای استخوانی و مفصلی دردهای زیادی دارن و داروهای مسکن و مورفین درد اونا رو آرامش نمی ده هم می تونن از راه امبدینگ واسه کنترل دردهای شون استفاده کنن.
  •  بیماران گرفتار به مریضیای طولانی و سخت مانند بیماران سرطانی که توان مراجعه به مطب سه بار در هفته رو ندارن، می تونن از این روش استفاده کنن.

جمع آوری سلامت اکاایران جمع آوری سلامت اکاایران

این نوشته در سلامتی فرستاده شده.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *