اما و اگر های لایه برداری پوست | بیماری

سال هاست که کارشناسان پوست و مو از لایه برداری پوست یا پیلینگ شیمیایی واسه برطرف کردن مشکلات ناخوشایند پیری پوست مثل تغییر رنگ، چین و چروک، زبری و خشونت اون استفاده می کنن.

شکلای جور واجور لایه بردارها

اسیدهای میوه (آلفا هیدروکسی اسید AHA)، تری کلرواستیک اسید، فنول، رزوسینول و سالیسیلیک اسید که با از بین بردن لایه سطحی پوست، دلیل تازه تر و جوون تر شدن اون می شن. اسیدهای آلفا هیدروکسی، اسیدهای ارگانیک طبیعی هستن که در سیب سبز (اسید مالیک)، آناناس و مرکبات (اسید ستیریک)، نیشکر (اسید گلیکولیک)، میوه های قرمز، شیر ترش، ماست (اسید لاکتیک)، بادام تلخ و اسید ماندلیک و انگور (اسید تارتاریک) وجود دارن. این اسیدها با برداشت لایه های سلولی شاخی از روی پوست و با نرم کردن کراتین دلیل نرم تر و شفاف تر شدن پوست شده و با قدرت جذب رطوبت هوا، خشکی رو بازسازی کرده و خواص ظاهری و قابل رویت پوست رو بهبود می بخشن.

زمان و سن مناسب

واسه انجام پیلینگ محدوده سنی وجود نداره و در هر سنی میشه این کار رو انجام داد؛ اما از نظر وقتی، فصول پاییز و زمستون به دلیل کاهش نور آفتاب مناسب ترن. مشکلات جانبی ناشی از پیلینگ بسیار جزئی و قابل برگشته و خطری نداره. پیلینگ سطحی واسه رفع کدورت و تیرگی پوست، چروکای ناچیز زودرس و درمان جوشگاهای قدیمی و فرورفتگیای کم عمق به وجود اومده به وسیله جوش استفاده می شه. همه اثرات و خواص و مشکلات اون مثل پیلینگ عمیق ولی ناچیز تر و ضعیف تره. بیشتر بعد از پیلینگ سطحی، پوست صورت قرمز می شه که یه عکس العمل طبیعی و بسته به جنس پوست، از ناچیز تا شدید متغیره و پس از چند روز خودبه خود برطرف می شه. سوزش پیلینگ سطحی که خفیفه، بعد از یه ساعت از بین میره. فرآورده های شامل آلفا هیدروکید اسید دلیل لایه برداری یا پوسته ریزی از روی پوست می شن. مقدار لایه برداری بستگی به نوع و غلظت ماده موثر، اسیدیته و بقیه مواد به کار رفته در فرمولاسیون فرآورده داره. جهت لایه برداری با این فرآورده ها اول بهتره اسیدهای میوه غلظتای پایین تر استفاده شه و کم کم غلظت اونا زیاد شه.

تشخیص دکتر

این اسیدها ممکنه مشکلات جانبی مثل تحریک جزئی و احساس سوزش تا بروز تاول و سوختگی داشته باشن؛ به همین دلیل مریضایی واسه پیلینگ انتخاب می شن که به تشخیص دکتر امکان مشکلات جانبی بعد از پیلینگ در اونا بسیار جزئی و قابل برگشت باشه. مریض مدتا بعد از انجام پیلینگ باید تا امکان داره از تابش مستقیم نور آفتاب به مدت طولانی دوری کرده و مرتب از کرمای ضد آفتاب استفاده کنه. انجام هر بار پیلینگ باعث کمتر شدن چین و چروک و شفافیت و فرو رفتگیای پوست می شه.

پیشنهاد

این اجناس واسه دور چشم مناسب نیستن و موقع به کار گیری اونا باید از کرم ضد آفتاب با SPF دست کم ۲۵ یا بیشتر استفاده کرد. پیلینگ شیمیایی علاوه بر بازسازی و درمان نسبی چین و چروک زودرس، درمان خیلی از بیماریا و مشکلات پوستی دیگه هم موثره؛ از جمله جوشگاهای به جا مونده از جوش، کک و مک، لک صورت، پوستای لک و پژمرده، منافذ باز پوست صورت و … . پیلینگا به دو دسته کلی تقسیم می شن: ۱- پیلینگ عمیق ۲- پیلینگ سطحی/دنیای سلامت

منبع : ایران مطلب

منبع :

این نوشته در سلامتی فرستاده شده.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *