اما و اگرهای پرفشاری و کم‌فشاری خون | بیماری

یکی از نشونه های اطمینان از سلامت بیماران اندازه گیری فشار خون است؛ فشار خون طبیعی هر انسانی باید ۸۰/ ۱۲۰ باشه یا به عبارت مصطلح در جامعه فشار بزرگ یا سیستولی ۱۲۰ میلی متر جیوه و فشار کوچیک یا دیاستولی ۸۰ میلی متر جیوه. البته فشار خون همه افراد دقیقا ارقام گفته شده نبوده و ممکنه کمی این طرف یا اون طرف تر باشه. کمی کمتر یا بیشتر بودن همیشه به معنی مریضی نیس و جزئی از فیزیولوژی بدن فرد حساب می شه، اما در علم پزشکی میزانی واسه پرفشاری خون وکم فشاری خون تعیین کردن.

 

در این مطلب به صورت جداگونه درباره اون توضیح میدیم. پرفشاری خون امروزه یکی از مریضیای طولانی غیرواگیره که خطر مرگ ومیر زودرس رو بالا می بره. افزایش فشار خون باعث افزایش مقاومت در برابر جریان خون می شه و این مقاومت خطر ایست قلبی، سکته مغزی و مشکل قلب و مریضیای طولانی کلیه رو بیشتر می کنه.

 

پرفشاری خون یعنی چه؟
اگه به طور طولانی، فشار سیستولی فردی بزرگسال بیشتر از ۱۴۰ میلی متر و فشار خون سیستولی بیشتر از میلی متر جیوه باشه به اون فشار خون بالا می گن. پرفشاری خون به دو گروه طبقه بندی می شه؛ پرفشاری اولیه و پرفشاری ثانویه.

 

پرفشاری اولیه: این نوع فشار خون بالا در میان مردم بسیار شایعه و تقریبا درصد بیماران به این نوع فشار خون گرفتار هستن. افراد گرفتار معمولا در سنین بالا قرار دارن. تا الان دلیل به طور کامل مشخصی واسه ایجاد این مریضی شناخته نشده؛ ولی محققان میگن سابقه مریضی در خونواده، عوامل محیطی، سبک بد زندگی، زیاد شدن وزن، خوردن غذاهای پرنمک طی سالیان دراز، مصرف سیگار و الکل احتمال دچار شدن به پرفشاری خون رو بالا می بره.

 

پرفشاری ثانویه: این نوع بالارفتن فشار خون ربطی به سن و… نداره؛ بلکه نشونه وجود مریضی دیگری در بدنه. مشکل کلیه، کم کاری تیروئید، مریضیای غدد، مریضیای قلبی ـ ریوی، بعضی از داروها و… باعث پرفشاری ثانویه می شه.

 

زنان باردار در برابر پرفشاری خون
پرفشاری خون رو در زنان باردار هم میبینیم. فشار خون بالا در دوران بارداری پره اکلامپسی یا همون مسمومیت حاملگی اسمشه و معمولا از نیمه دوم بارداری به بعد شروع می شه. البته در مریضی پره اکلامپسی مادران باردار غیر از فشار خون بالا دفع پروتئین از ادرار هم دارن. پره اکلامپسی مریضی خطرناکیه و اگه درمان نشه باعث مرگ مادر و جنین می شه. از علامتای شایع اون ادم (تجمع مایع در بافت و تورم اندام) در انداما، مخصوصا اندام تحتانی، سردرد، تاری دید و در مواقع شدید تشنج و مشکل هوشیاری و در آخر مرگه.

 

فشار خون پایین
یه سری از آدما که همیشه دچار کاهش فشار خون هستن کسل بوده و هر چند وقت یه بار هم از حال می رن و باید اونا رو به بیمارستان رساند تا با تزریق سرم و… بهبودی شون انجام بشه. واسه فشار خون پایین در این افراد شاید دلیل خاصی بشه پیدا کرد، اما فشار خون پایین یعنی وقتی فشار خون سیستولی کمتر از میلی متر جیوه باشه؛ ولی وقتی به کمتر از ۸۰ میلی متر جیوه می رسه حتما با عوارضی همراه می شه. آدمایی که فشار خون پایین دارن معمولا خانومای جوون و بسیار لاغر هستن که بدنشون به این وضع عادت داره، ولی ممکنه در اثر شرایطی خاص افت فشار بیشتر از قبل و علامت دار شه.

 

فشار خون پایین علامت داره. علائم شامل بی حالی شدید همراه با ضعف، سرگیجه، سیاهی رفتن چشم، و بعضی وقتا هم مشکل در سطح هوشیاری و در مرحله آخر آسیب ای به نام سنکوبه. البته کاهش فشار خون ممکنه به وجود اومده به وسیله خونریزی خیلی زیاد باشه، مثل فردی که در اثر تصادف دچار خونریزی داخلی شده یا گلوله خورده یا دچار مشکل انعقادیه.

 

خونریزی از این نوع بسیار خطرناکه و سریع باعث کاهش حجم خون، افت فشار خون و حتی مرگ می شه. بعضی از مریضیا مانند اسهال و استفراغ هم باعث کاهش آب بدن، کاهش حجم خون و کاهش فشار خون می شن به خاطر همین همیشه پیشنهاد می شه آب بدن مریض به سرعت جانشین شه و بیماران گرفتار به اسهال و استفراغ مصرف مایعات رو بالا ببرن. البته بعضی از مریضیای قلبی ـ عروقی یا ریوی هم باعث افت فشار خون می شن.

 

 

راه هایی واسه کاهش فشار خون
واسه این که پرفشاری خون در مریض قطعی شه باید معاینه کامل از مریض به عمل بیارن، آزمایش خون بگیرن و بعد از قطعی شدن مریضی، فشار خون باید با تجویز دارو کنترل شه. اگه فشار خون مریض ۱۸۰/ ۱۱۰ میلی متر جیوه باشه پرفشاری خون شدید حساب می شه و وضعیت مریض رو بحرانی می دونن. این افراد ممکنه علامتی نداشته باشن یا با سردرد و سرگیجه به دکتر مراجعه کنن. بعضی وقتا لازمه اینجور مریضایی در بیمارستان بستری شن.

 

سبک زندگی باید عوض شه
همه آدمایی که گرفتار به فشار خون بالا هستن علاوه بر مصرف دارو باید سبک زندگی خود رو تغییر بدن. یعنی اگه دچار زیاد شدن وزن هستن وزن خود رو کم کنن، کمتر نمک مصرف کنن و سبزیجات تازه و میوه رو در غذای روزانه خود جا بدن، ورزش کنن (روزی نیم ساعت پیاده روی پیشنهاد می شه، البته انجام هر ورزشی واسه افراد گرفتار به پرفشاری خون باید با نظر دکتر معالج باشه)، مصرف سیگار و الکل رو محدود کنن.

 

راه هایی واسه افزایش فشار خون
وقتی افت فشار خون عامل مشخصی داره، باید درمان با در نظر گرفتن مشکل مریض صورت بگیره. ولی وقتی دلیل خاصی واسه اون پیدا نمی کنیم باید کاری کرد که فشار خون مریض کمی زیاد شه؛ مثلا مصرف مواد نمکی رو بالا برد. بیماران لاغر و کم وزن هم باید به متخصص تغذیه مراجعه کنن تا با تغذیه درست زیاد شدن وزن پیدا کنن. رژیم غذایی این افراد باید طبیعی باشه و در اون از غذاهای به درد بخور مانند سبزیجات و میوه های تازه و غلات استفاده شه.

 

بیماران باید آب بیشتری بنوشن. بهتره مصرف آب در این بیماران دست کم یه لیتر در روز باشه. میوه های شامل ویتامین ث مانند گریپ فروت، پرتقال، لیمو، سبزیجات سبزبرگ و روغنای گیاهی و دانه های روغنی واسه این افراد خوبه. ورزش هم نباید فراموش شه.
منبع:jamejamonline.irمربوط به سلامت

  • وقتی گوشتون زنگ می زنه!

این نوشته در سلامتی فرستاده شده.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *