ام اس در کمین چه کسانی است؟ | بیماری

:
ام اس در کمین چه کسانیه؟

:

مجله زندگی ایده آل*: یه چند وقت پیش بود که منتشر کردن خبر مریضی «آتنه فقیه نصیری» در فضای مجازی، طرفداران و به خصوص خانومای جوون رو به دلهره انداخت. بازیگر مشهور سینما و تلویزیون ایران در مصاحبه خود اعلام کرده بود که از دو سال پیش به مریضی ام اس گرفتار شده و تحت درمان قرار داره. حالا خوبیش اینه ام اس آتنه از نوع پیشرفته نبوده و در زندگی روزمره اون اشکالی ایجاد نکرده اما انصراف موقت این بازیگر از کارای هنری، تازگیا با شایعه هایی مبنی بر وخامت حال اون همراه شده؛ در حالی که آتنه در گفت وگو با خبرگزاری اندازه دلیل این کنار ه گیری رو فقط پیشگیری از بروز مشکلات بین درمان اعلام کرده: «نمی دونم به چه دلیل خبر مریضی من اینقدر بزرگ شد؛ در حالی که فکر می کنم اصلا مسئله مهمی نیس.

الان اگه پیشنهاد کاری به من شه، قبول نمی کنم چون آمپولایی رو تزریق می کنم که به مدت ۲۴ ساعت، مریض رو دچار تب و لرز می کنه؛ به خاطر همین خطر کار کردن رو قبول نمی کنم؛ چون هول و هراس دارم در بین کار دچار مشکل شوم و نتونم اونو ادامه دهم.» اگه شمام با شنیدن خبر ابتلای آتنه به ام اس دچار نگرانی شدین و می خواین از عوامل، علائم و راه ها تشخیص و درمان این مریضی آگاهی پیدا کنین با ما همراه شید.

ام اس مغز و نخاع رو هدف میگیره
«ام اس» یا «مولتیپل اسکلروزیس» از جمله مریضیا مزمنیه که دستگاه عصبی مرکزی (مغز و نخاع) رو تحت تاثیر قرار میده. این مریضی، غلاف میلین (روکش رشته ها عصبی) رو وارد یه روند التهابی می کنه. از اونجایی که هدایت عصبی از راه این رشته ها صورت میگیره در بیماران گرفتار به ام اس، پیاما عصبی با تاخیر منتقل می شن. اگه آسیبا ام اس از نوع شدید باشه، حجم سلولی هم تحت تاثیر قرار میگیره. در این وضعیت راه ها عصبی، تعادلی، حرکتی، حسی و بینایی دچار مشکل می شه.
همه بیماران علائم برابری ندارن
علائم ام اس بستگی به منطقه عصبی گرفتار داره و می تونه شامل سرگیجه، بی حسی انداما ، نبود تعادل، تکرر و بی اختیاری ادرار، لرزش، علائم چشمی مثل دوبینی و کاهش بینایی شه. در مراحل پیشرفته هم می تونه با نشونه هایی چون مشکل شدید تعادل، حرکت و لرزش، مشکلات حافظه و مشکل در کنترل ادرار و مدفوع همراه باشه.
مسائلی چون نوع مریضی ام اس، سیر پیشرونده اون، تعداد حملات، تشخیص زودتر از موعد معمولی و پیگیری درمان هم می تونه در نوع و شدت علائم نقش داشته باشه. علاوه براینها باید در نظر داشت که ام اس وسیع الطیفه و همه بیماران رو به صورت برابر تحت تاثیر قرار نمی ده.  این مریضی رو میشه براساس منطقه درگیری و نوع حمله اولیه به دو نوع خوش خیم (با علائم کمتر) و بدخیم (با علائم شدیدتر) تقسیم بندی کرد.

خانومای جوون در گروه خطر
این مریضی بیشتر در خانوما و در سنین ۲۰ تا ۴۰ سالگی دیده می شه. بدیش اینه دلیل بروز اون هنوز شناخته نشده اما کل چند عامل خطر در کنار هم می تونه خطر دچار شدن به این مریضی رو زیاد کنه. یکی از این عوامل، استعداد ژنتیکی و ساختار جسمی فرده؛ بخاطر این سابقه وجود ام اس در خونواده خیلی خیلی مهمه. با این حال تا به امروز ژن خاصی واسه این مریضی یافت نشده. وجود مشکل در تعادل و تنظیم سیستم ایمنی و عوامل محیطی و نژادی هم در بروز ام اس اثر میذاره. سابقه روبرو شدن با ویروسا ، مصرف واکسنای غیر استاندارد و استرسا شدید هم از عوامل خطر ام اس هستش.  
تشخیص ام اس با کمک عکس و آزمایش
مریضی ام اس رو میشه با گرفتن توضیح حال از مریض، مشاهده علائم و معاینه بالینی واسه پیدا کردن نشونه ها عصبی تشخیص داد. انجام آزمایشا یی چون تصویربرداری (MRI) از مغز و نخاع، آزمایش مایع نخاع، نوار چشم و آزمایشا خونی هم می تونه به تشخیص دقیق و فرق ام اس از مریضیا مشابه کمک کنه.
این مریضی قابل کنترله
الان واسه درمان قطعی ام اس هیچ روش یا داروی خاصی وجود نداره اما میشه این مریضی رو با کمک درمانا دارویی، تحتِ کنترل درآورد و از پیشرفت اون جلوگیری کرد؛ پس باید نسبت به روند درمانی این مریضی خوش بین باشیم؛ البته باید در نظر داشت جواب دهی بیماران جور واجور نسبت به داروها می تونه فرق داشته باشه. بدن یه سری از آدما به درمان بهتر جواب میده؛ طوری که واسه چند سال دچار علامت نمی شن. حالا خوبیش اینه تحقیقات بسیاری در مورد دلیل و درمان این مریضی در حال اجراست. هم اینکه داروهای جدیدتر با تاثیرگذاری بهتر واسه کنترل مریضی در دست ساخته. ام اس قابل پیشگیری نیس؛ چون دلیل اون نامشخصه اما میشه با تشخیص زودتر از موعد معمولی و دریافت به موقع دارو و درمان، اونو خوب تحتِ کنترل درآورد.
سبک زندگی ناسالم و خطر بروز ام اس
تعداد مبتلایان به مریضی ام اس همیشه رو به افزایش بوده اما بدیش اینه علتی واسه اون یافت نشده. پیشرفتا پزشکی نشون میده عواملی چون استرس، تغذیه ناسالم، زندگی ماشینی، آلودگی هوا، وجود نیترات در آب و هوا و کمبود بعضی از ویتامینا مثل ویتامین D می تونه بر سیستم ایمنی بدن و افزایش آمار دچار شدن به ام اس یا پیشرفت اون در افراد مستعد اثر داشته باشه. با این حال نقش این عوامل در بروز ام اس هنوز به طور کامل به اثبات نرسیده.

استرس؛ مادر مریضیا
استرس یکی از عوامل خطر مهم در بروز مریضی ام اس، حمله اولیه و جلو رفتن سیر اون هستش. این عامل خطرساز در بروز خیلی از مریضیا دیگه هم می تونه نقش داشته باشه؛ پس رعایت بهداشت زندگی، جلوگیری از استرس و انجام ورزش می تونه به پیشگیری از این مریضیا کمک کنه. ورزش علاوه بر اینکه استرسا روحی رو کم می کنه، سیستم ایمنی بدن رو تقویت و تنظیم می کنه؛ پس انجام ورزشا هوازی به صورت مرتب به تموم افراد و هم اینکه مبتلایان به ام اس پیشنهاد می شه. بیماران گرفتار به ام اس پیشرفته همراه با مشکلات حرکتی و تعادلی هم باید تحت درمان توانبخشی، فیزیوتراپی و ورزشا مخصوصا قرار بگیره.
با ام اس هم میشه بچه دار شد
مریضی ام اس منعی واسه ازدواج و بچه دار شدن به وجود نمی آورد؛ البته در این مورد باید به نوع ام اس و شدت اونم توجه کرد. هم اینکه قبل از ازدواج، دختر و پسر باید حتما از این مریضی آگاهی کامل داشته باشن و در مشورت با دکتر از سیر مریضی و عواقب اون باخبر شن. قبل از تصمیم به بارداری هم باید دوباره با دکتر در این مورد مشورت کرد. مریضی ام اس معمولا طی دوران بارداری کمتر دچار پیشرفت و برگشت می شه اما آمارها نشون میده احتمال برگشت و پیشرفت این مریضی با اتمام بارداری در بعضی از بیماران زیاد می شه.
گرما علائم ام اس رو شدید شدن می کنه
به خاطر شدید بودن و نوع مریضی ام اس ممکنه لازم شه فرد در زندگی و فعالیتا روزمره خود محدودیتا یی بسازه. بعضی از بیماران نیاز به تغییر شغل، ساعت کاری و محل کار خود پیدا می کنن. در موارد زیادی پیشرفته هم پیشنهاد می شه مریض از کار کردن صرف نظر کنه تا کمتر دچار خستگی و استرس شه. این بیماران هم اینکه باید در به کار گیری سونا، جکوزی و آب خیلی گرم دقت داشته باشن؛ چون گرمای زیاد خطر شدید شدن و برگشت علائم ام اس رو زیاد می کنه.

این مریضی با روحیه رابطه مستقیم داره
مریضی ام اس معمولا در دوران جوونی و فعالیت فرد شروع می شه و بر روحیه تاثیر منفی میذاره؛ به خصوص در خانوما که بسیار حساس و عاطفی هستن؛ پس خونواده و دور و بریا مریض باید احساسات اونا رو بفهمن و بدونن در بروز این مریضی هیچکی مقصر نبوده. بیماران گرفتار به ام اس واسه پذیرش این مریضی، درمان اون و ادامه زندگی نیاز به پشتیبانی و هدایت شدن دارن.

این افراد بیشتر اول با باخبر شدن از مریضی دچار اضطراب و استرس شدید، عصبانیت و افسردگی می شن و خود یا بقیه رو سرزنش می کنن اما حالا خوبیش اینه این دوران سخت با کمک دور و بریا و دکتر گذر می کنه و کم کم فرد با رسیدن به استقلال و پذیرش مریضی دنبال درمان و تغییر سبک زندگی خود میره. بیماران گرفتار به ام اس باید دید مثبتی داشته باشن و همیشه امیدوار بمونن؛ وگرنه ممکنه دچار افسردگی شن و مریضی شون رو به وخامت رود. درواقع این مریضی با روحیه فرد رابطه مستقیم داره. جالبه بدونین احتمال برگشت و پیشرفت ام اس در آدمایی که امید خود رو از دست نمی دن و پیگیر درمان هستن، بسیار کمه.
نکته های ام اس
علائم ام اس بستگی به منطقه عصبی گرفتار داره و می تونه شامل سرگیجه، بی حسی انداما ، نبود تعادل، تکرر و بی اختیاری ادرار، لرزش، علائم چشمی مثل دوبینی و کاهش بینایی شه. در مراحل پیشرفته هم می تونه با نشونه هایی چون مشکل شدید تعادل، حرکت و لرزش، مشکلات حافظه و مشکل در کنترل ادرار و مدفوع همراه باشه.
الان واسه درمان قطعی ام اس هیچ روش یا داروی خاصی وجود نداره اما میشه این مریضی رو با کمک درمانا دارویی، تحتِ کنترل درآورد و از پیشرفت اون جلوگیری کرد.
تصویربرداری (MRI) از مغز و نخاع، آزمایش مایع نخاع، نوار چشم و آزمایشا خونی همه می تونن به تشخیص دقیق و فرق ام اس از مریضیا مشابه کمک کنن.
ام اس قابل پیشگیری نیس؛ چون دلیل اون نامشخصه اما میشه با تشخیص زودتر از موعد معمولی و دریافت به موقع دارو و درمان، اونو خوب تحتِ کنترل درآورد.
مریضی ام اس با روحیه فرد رابطه مستقیم داره. جالبه بدونین احتمال برگشت
و پیشرفت ام اس در آدمایی که امید خود رو از دست نمی دن و پیگیر درمان
هستن، بسیار کمه.
* تنظیم: محمد ستاری
* کارشناس: دکتر حمیدرضا ترابی، متخصص مریضیا مغز و اعصاب و عضو هیات علمی انجمن ام اس ایران

منبع : برترینا

منبع :

جمع آوری به وسیله بخش مقالات پزشکی و بهداشتی سایت
این نوشته در سلامتی فرستاده شده.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *