ام اس در کمین دختران سطح بالا | بیماری

به نقل از مجله سیب سبز: تاری دید، بی حسی حرکتی، بی حسی بدن، ضعف دست و پا،تکرر ادرار و  مشکل در کارکرد انداما از جمله شایع ترین و مهمترین نشونه های دچار شدن به مریضی ام.اسه؛ مریضی که امروز بیشتر از ۷۰ هزار نفر در کشور رو به خود گرفتار کرده. این مریضی که بیشتر در بین زنان جوون دیده می شه از جمله مریضیای خودایمنی حساب می شه که هنوز درمانی قطعی و ریشه ای واسه اون در جهان کشف نشده.

با این وجود روشای درمانی متنوعی مثل دارودرمانی واسه کنترل این مریضی هست که حالا خوبیش اینه این روزا با تصمیمات مسئولان بهداشت و درمان کشور و پیگیری انجمن ام.اس ایران، دسترسی و جفت و جور داروها واسه بیماران گرفتار به ام اس ساده تر و آسون تر شده و دیگه بیماران مجبور نیستن واسه جفت و جور یه داروی خوراکی مبلغی حدود ۱۰ میلیون تومن هزینه کنن. چیزی که پیش روی شماس دیدگاه های بعضی کارشناسان و پزشکانه که علاوه بر درمان بیماران گرفتار به ام.اس به صورت روزانه با قسمت بزرگی از بیماران در انجمن ام.اس ایران ملاقات می کنن و پای درد دلا و صحبتای اونا می شینن.

حمله بدن به خودش

دکتر شکوفه علایی، متخصص مریضی مغز و اعصاب مریضی ام .اس رو در گروه مریضیای خودایمنی می خواند و میگه:« در مریضیای خودایمنی سیستم ایمنی بدن علیه قسمت دیگری از بدن وارد فعالیت می شه که در مورد مریضی ام.اس سیستم ایمنی علیه سیستم عصبی فعالیت می کنه و نتیجه اون تخریب قسمتایی از سیستم عصبی در بدنه. در واقع در این مریضی دستگاه ایمنی بدن به جای اون که به عوامل بیگانه و مریض کننده حمله کنه به دستگاه عصبی حمله کرده و با تخریب قسمتای جور واجور این دستگاه که شامل مغز و نخاع می شه مشکلات مختلفی رو واسه فرد بوجود میاره. مثلا اگه تخریب سیستم عصبی در ناحیه مربوط به بینایی روی دهد فرد گرفتار به ام اس با مشکل بینایی روبرو شدن می شه.

 اگه تخریب سلولای عصبی در بخش حرکتی دست و پا صورت بگیره فرد گرفتار به ام اس ضعف در دست و پا و مشکل حرکتی رو تجربه می کنه. علاوه بر این تخریب سلولای عصبی می تواندسبب مشکلات حسی، اشکالات ادراری و حتی مشکل در صحبت نیزبشود.»

خانومای قشنگتر بیشتر ام اس می گیرن؟

بدیش اینه در دنیا درمان قطعی و ریشه کن کننده واسه ام .اس وجود نداره اما داروهایی واسه کنترل این مریضی هست. دکتر علایی با اشاره به این مطلب «به سیب سبز» میگه: «مریضی ام اس با اینکه درمان قطعی در جهان نداره اما روش ها و داروهایی واسه کنترل این مریضی هست و مبتلایان نباید در این مورد نگران باشن چون که مریضی ام اس مانندخیلی از مریضیای دیگه مثلا مریضی دیابت که با مصرف دارو کنترل می شه قابل مدیریته. این مریضی مانند تموم مریضیای خودایمنی در بین خانوما بیشتره و هنوز دلیل اون مشخص نیس که چه دلیلی هست که این مریضی در بین زنان بیشتره. ما نمی دونیم هورمونای زنونه در این مورد تاثیردارن یا فاکتورهای دیگری مانند کمبود ویتامین D در بدن.»

دکتر علایی در جواب به این سؤال که ام اس اون طور که به نظر می رسه درافراد قشنگتر رو بیشتر دیده می شه گفت: «واقعیت اینه که این موضوع فعلا پایه علمی نداره. اما انگار ام .اس در میان آدمایی که از نظر سطح فرهنگی، اجتماعی در جایگاه بالاتری قرار دارن بیشتر دیده می شه و تعداد زنان گرفتار نیزدر مقایسه با مردان چند برابره.»

علائم مریضی در هر فرد فرق داره

چگونگی بروز مریضی ام اس در افراد جور واجور فرق داره. فردی ممکنه با نشونه هایی مثل ضعف دست و پا متوجه دچار شدن به این مریضی شه و کس دیگه ای ممکنه اونو با ضعف در بینایی تجربه کنه چون که این مریضی هزار چهره داره. دکتر علایی با اشاره به این مطلب به «سیب سبز» میگه: «هرچه زودتر مریضی ام اس رو در فرد شناسایی و واسه درمان اون اقدام کنیم نتیجه بهتری می گیریم. اگه فرد در مراحل شروع مریضی از دچار شدن به ام اس خبردار شه و درمان دارویی رو شروع کنه و روند درمان رو قطع نکنه اینطوری بهتر می تونه مریضی رو کنترل کنه و نتیجه بهتری میگیره در حالی که فردی که درمان رو از مراحل پیشرفته مریضی ا ش شروع می کنه یا با وجود پیشنهادا درمان رو بی نظم ادامه بده یا قطع می کنه، شانس موفقیت رو کم می کنه.»

عوامل شدید شدن مریضی ام اس رو بشناسین

در تحقیقات و تحقیقای جور واجور از عوامل مختلفی در شدید شدن مریضی ام اس نام برده شده که مهم ترین اونا استرسه. دکتر علایی با اشاره به این مطلب میگه: «استرس، اضطراب و افسردگی از جمله فاکتورهایی هستن که احتمال حمله های ام اس و شدید شدن مریضی رو داره. به خاطر همین پیشنهاد می شه افراد گرفتار به ام اس واسه پیشگیری و کنترل این وضعیتا از راه هایی مثل موسیقی درمانی، یوگا و ورزشایی مانند ایروبیک بهره بگیرن تا بتونن اثرات استرس، تنش و اضطراب رو در خود به کمترین حد ممکن ممکن برسانند. این روزا تحقیقات زیادی درباره تاثیر موسیقی درمانی و یوگا بر کنترل استرسا کلا منتشر شده. »

داروی ام اس گران نداریم

دکتر علایی عضو کمیته علمی انجمن ام اس ایران با اشاره به این مطلب که در چندماه گذشته اقدامات خوبی واسه کاهش هزینه های دارو و درمان مریضی ام.اس انجام گرفته میگه:« یکی از گرون ترین د اروهای درمان مریضی ام.اس داروی تای سبریه که قبل از این حدود ۱۰تا۱۱ میلیون تومن در ماه واسه مبتلایان هزینه داشت اما با پیگیری مسئولان و همراهی بیمه ها الان با قیمت حدود ۷۰۰ هزار تومن در اختیار اونا قرار میگیره. علاوه بر این در کنار این کاهش قیمت یکی از داروهای خوراکی درما ن ام اس با نام ایرونی فینگولیدکه نوع خارجی اون قبل از این به کشور وارد نمی شد در داخل کشور تولید شد وپس از طی مراحل تحقیقاتی لازم امروز می تونه با رعایت اصولی خاص واسه بر خی از مبتلایان تجویز شه. جفت و جور این دارو هم در ماه بیشتر از صدهزار تومن هزینه داره. کلا میشه گفت الان داروی بسیار گران و کم پیدا که موجب دل نگرانی خونواده ها و مبتلایان شه در گروه داروهای درمان ام اس نداریم.»

شیمی درمانی خط دوم درمان ام اس

داروهای شیمی درمانی در خط اول درمان ام اس نیس اما بعضی وقتا به تشخیص دکتر در مرحله دوم درمان از این داروها استفاده می شه. دکتر علایی در این مورد میگه: «تجویز بعضی داروها خط اول درمان مریضی ام اسه اما در شرایطی که فرد دچار حمله های شدیده و این حمله ها با داروهای خط اول کنترل نمی شه، دکتر واسه کنترل مریضی از خط دوم درمان از جمله داروهای شیمی درمانی استفاده می کنه اما مسئله ای که در مورد به کار گیری داروهای شیمی درمانی مطرحه اینه که واسه پیشگیری از مشکلات این داروها فرد باید به طور مرتب تحت آزمایش خون و در مواردی آزمایشای قلبی قرار بگیره تا از بروز مشکلات جانبی داروهای شیمی درمانی در امان باشه.

۱۴ هزار مریض گرفتار به ام اس تو تهران

مژگان محسنی نیا، مدیر اجرایی انجمن ام.اس ایران با اشاره به این مطلب که هنوز نمی دونیم تعداد مبتلایان به ام.اس در کشور چقدره، به «سیب سبز» میگه: «هنوز بانک اطلاعاتی ما در مورد بیماران گرفتار به ام.اس در کشور تکمیل نشده و انجمن ام.اس ایران در تلاشه تا این بانک اطلاعاتی رو به مرور تکمیل کنه اما به طور تقریبی میشه گفت که ۷۰ تا ۱۰۰ هزار نفر در ایران به این مریضی گرفتار هستن و از میون این تعداد حدود ۱۴ هزار نفر اونا تو تهران  ساکن هستن. اما نکته اساسی اینه که با وجود همه اطلاع رسانیایی که انجام می شه هنوز تعداد خیلی از مردم با مریضی ام.اس آشنا نیستن و آشنایی لازم رو با اون ندارن.» ایشون اینو هم به این موضوع دقت لازم رو به عمل بیارین گفت: «قبل از این سن افراد گرفتار به مریضی ام.اس بین ۱۷ تا ۴۰ سال بود اما امروز ما کودک ۵/۲ ساله هم داریم که گرفتار به مریضی ام.اسه پس بیشترین حد تلاش مون رو داریم تا از راه نشریه انجمن ام.اس و اطلاع رسانی که از راه سایت و کتابچهای ام.اس داریم واسه آگاهی بخشی به مردم درباره این مریضی در سراسر کشور اقدام کنیم.»

واسه کمک به بیماران

خانوم محسنی نیا، مدیر اجرایی انجمن ام.اس ایران با اشاره به این مطلب که انجمن ام.اس همیشه تلاش می کنه تا رابطه و تعاملات خود رو با شرکتای داروسازی، وزارت بهداشت و مسئولان بخش بهداشت و درمان حفظ کنه و تا حد توان نیازای بیماران گرفتار به ام.اس رو تامین و مشکلات تامین دارو و هزینه های بالای درمان رو واسه اونا کنترل کنه، به «سیب سبز» میگه:« تلاش می کنیم باوجود نوسان قیمت داروها کمی از بار مشکلات بیماران گرفتار به ام.اس کم کنیم. واسه این منظور با همکاری انجمن ام.اس دوره های آب درمانی، فیزیوتراپی و کلاسای مشاوره رو واسه بیماران و اعضای انجمن برگزار می کنیم.»

جمع آوری سلامت اکاایران جمع آوری سلامت اکاایران

این نوشته در سلامتی فرستاده شده.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *