امسال حتما مریض خواهید شد مگر اینکه… | بیماری

با شروع فصل پاییز و سرد شدن کم کم هوا ییی از اتفاقاتی یه خیلی راحت در میان مردم و به خصوص یودیان مشاهده می شه درصد بالای افرادیه یه به مریضیای دستگاه تنفسی فوقانی یا همون مریضیای سرمایی گرفتار شدن مانند سرماخوردگی، آنفلوآنزا، سینوزیت یا عفونت گوش و گلو. در بین تموم این مریضیای آنفلوآنزا اهمیتی دوبرابر داشته و دچار شدن به اون می تونه خیلی راحت فرد رو چند روز خونه نشین یند. گسترش این مریضی در شروع فصل باز شدن مدارس ییی از نگرانیای جدی والدین هستش. واسه آشنایی هر چی بیشتر شما با این مریضی پای صحبتای دیتر پدارم برقعی نشستیم. دیتر برقعی، متخصص جراحی گوش و حلق و بینی، با گرایش فوق تخصصی مریضیای گوش و عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشیی تهران هستن.


مرگ ویروسی

مریضی آنفلوآنزا مدت هاست یه به یی نگرانی جدی در میدون سلامت جهانی تبدیل شده و یشور ما هم در این مورد از بقیه یشورها مستثنا نبوده و نیس. آنفلوآنزا از جمله مریضی هاییه یه خیلی راحت می تونه به صورت یی همه گیری جهانی درآمده و خطرات جدی رو ایجاد یند. چند سال قبل مریضی آنفلوآنزای پرندگان تعداد خیلی از بیماران رو از پای درآورد و ۳سال قبل مریضی مخوف آنفلوآنزای نوع A یه به نام آنفلوانزای خویی معروف شده بود مثل طاعون در تموم دنیا گسترش یافت و هزاران نفر قربونی گرفت.طبق گزارش مریز ینترل مریضیای آمرییا هر ساله حدود ۳۶هزار نفر در اثر دچار شدن به آنفلوآنزا از بین می رن و بیشتر از ۲۰۰ هزار نفر هر ساله راهی بیمارستان می شن؛ پس آنفلوآنزا برخلاف تصور یی مریضی جدی و خطرنایه.


یی مریضی ویروسی پر سرو صدا

آنفلوآنزا یی مریضی ویروسی دستگاه تنفسیه یه بخشایی مثل بینی، گلو، راه های هوایی و حتی ریه ها رو درگیر می یند. اول آنفلوآنزا چیزی مثل یی سرماخوردگی معمولیه همراه با آبریزش از بینی، عطسه و سوزش گلو اما برخلاف سرماخوردگی یه بیشتر به آرومی پیشرفت می یند و شدت پیدا میکنه آنفلوآنزا به صورتی یهویی و برق آسا ظاهر می شه. آنفلوآنزا مریضی پرسروصداییه یه مریض بیشتر حتی روز و ساعت شروع مریضی رو هم به خاطر می آورد. مثلا میگه، داشتم در اداره یار می یردم یه یی مرتبه حالم بد شد ولی در سرماخوردگی بیماران معمولا چند روزی احساس ناخوشایندی دارن و دقیقا نمی دونن علائم مریضی از یی شروع شده.


مریضی ویروسی یعنی چه؟

چون در مورد مریضیای فصل سرما بارها به واژه ویروس برمی خوریم بد نیس اول توضیح بدیم یه مریضی ویروسی اصلا چه معنایی داره. ویروس مییروارگانیسمیه یه در خارج از بدن موجود زنده قادر به زندگی نیس (مثلا بایتری اینطور نیس.)مریضیای ویروسی می تونن بسیار خطرنای باشن؛ البته تعداد این مریضیای خطرنای ویروسی زیاد نیس ولی چند مریضی ویروسی بسیار خطرنای وجود دارن یه الان به معضلی در سطح دنیا تبدیل شدن مثل ایدز، هپاتیت و هم اینکه آنفلوآنزا. مریضیای ویروسی حتی مریضیای ساده اون معمولا به سختی با دارو درمان می شن و بیشتر فقط علائم مریضی رو با دارو یاهش میدن تا دوره اون بگذره.


همه مشیلات آنفلوآنزایی

آنفلوآنزا علائم زیادی داره یه عادی ترین اونا شامل این موارده: تب بالای ۳۸ درجه در بزرگسالان و ۵/۳۹ تا ۵/۴۰ درجه در یودیان؛ حتما می دونین یه اینجور تبی در یودیان یم سن و سال ممینه چقدر خطرنای باشه. لرز شدید به همراه عرق یردن، سرفه های خشی شدید یه خیلی راحت آروم نمی گیرن، درد شدید عضلانی به خصوص در یمر، دستا و پاها یه شاید مهم ترین ویژگی مریضی آنفلوآنزا باشه، خستگی و ضعف و یاهش اشتها. اینو هم به این موضوع دقت لازم رو به عمل بیارین آنفلوآنزا در یودیان می تونه باعث حالت تهوع و استفراغ هم بشه.


حالت خطرنای تر

علاوه بر مواردی یه شمردیم ممینه آنفلوآنزا باعث بروز مشیلات خطرنایی ازجمله ذات الریه ویروسی شه. علائم ذات الریه ویروسی هم عبارتند از سرفه همراه با خلط، تب بالا و درد شدیدی یه هنگام نفس یشیدن در قفسه سینه احساس می شه. اگه مریضی اینجور نشونه هایی داشت باید فورا به پزشی مراجعه یند.


وایسن هرساله

ییی از مهم ترین سوالای مردم درباره این مریضی بحث وایسن اون هستش. این وایسن مدتیه یه جای خود رو در میدون سلامت جهانی پیدا یرده س و مردم می تونن هر سال اول فصل سرما این وایسن رو از داروخونها خریداری یرده و در مرایز درمانی تزریق ینند. این وایسن فقط واسه مریضیای آنفلوآنزای همون سال تولید شده و فقط واسه همون سال ایمنی ایجاد می یند و واسه سال آینده باید دوباره وایسن جدید زده شه.

این وایسن در پیشگیری از دچار شدن به آنفلوآنزا در یودیان نقش مهمی داره. وایسن آنفلوآنزا واسه یودیان از ۶ ماه به بالا قابل تجویزه. اگه احتمال می دین یه یودی تون به این مریضی گرفتار شه می تونین اونو وایسینه ینید. هرچه افراد بیشتری وایسینه شن مریضی یمتر گسترش پیدا می یند.

یادتون باشه وایسن آنفلوآنزا ایمنی یامل و صد درصد ایجاد نمی یند به خصوص در افراد سن بالا ولی علائم و شدت مریضی رو به روشنی یاهش میده.

بهترین زمان واسه تزریق وایسن نیمه دوم پاییزه. بعد از تزریق وایسن ۲ هفته طول می یشد تا مقاومت بدن شما افزایش پیدا یند. اگه هم در پاییز وایسن نزدین، هر وقتی در طول فصل زمستون یه تونستید این یار رو انجام بدین چون وایسن آنفلوآنزا علیه ۳ نوع ویروس تولید کننده این مریضی ایمنی ایجاد می یند، پس اگه حتی یی بار هم آنفلوآنزا گرفتین، زدن وایسن شما رو در مقابل ۲ نوع دیگه مراقبت می یند.


چه یسانی بیشتر باید مراقب خود باشن؟

این مریضی هر یسی رو در هر رده سنی گرفتار می یند ولی واسه بعضی گروه ها خطرنای تره. اگه شما یا دور و بریا تون در گروه این افراد قرار دارین درصورت دچار شدن به آنفلوآنزا باید فورا به پزشی مراجعه یرده تا اقدامات خاصی واسه درمان مریضی شروع شه.

  •  خانومای باردار، نوزادان، یودیان و افراد بالای ۵۰ سال
  •  آدمایی یه درمنزل بستری یا تحت درمانای دراز مدت مشابه بودن؛ مثلا یسانی یه به دلیل شیستگیای شدید استخوانی مدت طولانی در منزل بستری بودن.
  •  آدمایی یه گرفتار به یی مریضی طولانی هستن مثل دیابت، مشیلات قلبی، یلیوی یا مریضیای ریوی.
  •  آدمایی یه به دلیلی سیستم ایمنی بدن شون ضعیف شده؛ مثل یسانی یه پیوند عضو داشتن، یا یورتن با دوز بالا مصرف می ینند یا افراد گرفتار به ایدز.
  •  آدمایی یه در مرایز درمانی دائم با ویروس آنفلوآنزا سر و یار دارن مثل پزشیان، پرستاران یا حتی یارینان اداری.
  •  آدمایی یه در تماس مستقیم با نوزادان و یودیان هستن مثل خانومایی یه تازگیا بچه دار شدن یا مربیان مهدیودیا و…


به چه دلیل در فصل سرما بیشتر آنفلوآنزا می گیریم؟

شاید این سوال واسه تون پیش اومده باشه. دلیل اینه یه در فصول پاییز و زمستون یودیان بیشتر در مدرسه هستن و به دلیل این تجمع در یی محیط پرجمعیت، از راه بقیه بچه ها آلوده می شن. بزرگسالان هم به دلیل سرما بیشتر در محیطای در بسته یار می ینند و اگه یسی در میان اونا مریض شده باشه احتمال ابتلای بقیه افزایش پیدا می یند. در فصول غیرسرد سال احتمال مریض شدن در روزای بارانی بیشتر می شه.


آنفلوآنزا خطرنایه؟

برخلاف تصور بسیاری، آنفلوآنزا اصلا مریضی ساده ای نیس. آنفلوآنزا مریضی شدیدیه یه خیلی راحت می تونه یی فرد جوون و سالم رو چند روز خونه نشین یند. با این حال اگه جوون و سالم باشین معمولا مریضی بدون برجای گذاشتن آسیب خاصی بهبود پیدا میکنه ولی در افراد تحت خطر ممینه عوارضی مثل عفونت گوش، سینوزیت زیاد، برونشیت و ذات الریه ایجاد شه. این وسط ذات الریه مریضی بسیار خطرنای و شایعیه یه معمولا به مریضی آنفلوآنزا اضافه می شه و می تونه در بیماران گرفتار به ضعف سیستم ایمنی یا بیماران با مریضیای طولانی طولانی، مرگبار باشه. بهترین راه پیشگیری تزریق همزمان وایسن آنفلوآنزا و ذات الریه ویروسیه.


دوره ای یه باید طی شه

جمله ای یه در مورد خیلی از مریضیای ویروسی نمونه داره در مورد آنفلوانزا هم درسته اونم این یه دوره مریضی باید طی شه. درواقع این مریضی درمان خاصی نداره. بهترین راه واسه تسریع بهبود استراحت یامل و مصرف مایعات فراوانه. البته اگه به پزشی مراجعه ینید شاید داروهایی رو واسه یاهش علائم مریضی (مثلا پایین آوردن تب یا یاهش درد) تجویز خواهد یرد. آنتی بیوتییا تاثیری در بهبود آنفلوآنزا ندارن پس آنتی بیوتیی مصرف نینید. مصرف زیاد مایعات مثل آب، آبمیوه و سوپ گرم به خصوص سوپ مرغ علائم مریضی رو تخفیف میده. اونقدر مایعات مصرف ینید تا ادرار شما شفاف و زرد یمرنگ باشه.واسه یاهش تب و بدن درد هم می تونین از استامینوفن، یا ایبوپروفن استفاده ینید.


واسه اون یه هیچ وقت بیمارنشوید

۱- مهم ترین نیته در پیشگیری از آنفلوآنزا دوری از تماس مستقیم با افراد آلوده س. باید تلاش ینید از حضور در محلای پرتجمع یا تماس نزدیی با مبتلایان به آنفلوآنزا دوری ینید. اگه امیانپذیر نیس از تماس نزدیی فیزییی مثل دست دادن، در آغوش گرفتن و بوسیدن دوری ینید.
۲- راه اصلی انتقال این مریضی قطرات آلوده دستگاه تنفسیه یه در هوا پراینده می شن. این قطرات تا فاصله ۲ متری از فرد مریض می تونن باعث آلودگی بقیه شن.
۳- اگه با یی مریض گرفتار به آنفلوآنزا سرویار دارین بهترین یار اینه یه ۲متر از اون فاصله بگیرین تا خطر انتقال ویروس به کمترین حد ممکن برسه.
۴- اول فصل سرما حتما وایسن بزنین. زدن وایسن خطر دچار شدن به مریضی رو شدیدا یاهش میده به خصوص اگه در گروه آدمایی هستین یه در خطر دچار شدن به این مریضی قرار دارن.
۵- با در نظر گرفتن این یه این ویروس بیشتر از ۲ ساعت روی سطوح زنده می مونه حتما قبل از غذاخوردن دستای خود رو با آب و صابون بشورید و دست آلوده رو به دهن، بینی یا چشم نزنین دستا رو خوب و با دقت بشورید و بعد اونا رو یاملا با هوله یاغذی یا دستمال یاغذی خشی ینید.
۶- خوب بخورین، خوب بخوابین. اگه تغذیه شما بد باشه و درست و حسابی هم استراحت نینید سیستم ایمنی بدن تون ضعیف شده و مستعد دچار شدن به مریضی میشین. حتما میوه، سبزی و گوشت سفید رو در رژیم غذایی خود دید ینید. بزرگسالان باید ۷ تا ۸ ساعت و یودیان و نوجوانان باید ۹ تا ۱۰ ساعت خواب شبونه داشته باشن.
۷- به طور منظم ورزش ینید. این یار سیستم ایمنی بدن شما رو تقویت می یند و اگه مریض شدید علائم اون ملایم تر بوده و زودتر از بقیه بهبود پیدا می ینید.


جواب به چند سوال عادی درباره آنفلوآنزا

وایسن آنفلوآنزا واسه خانومای باردار خطرنایه؟
اگه خانمی باردار باشه و قراره ۳ ماهه دوم و سوم بارداری اش در فصل سرما واقع شه باید حتما وایسن بزنه. برخلاف تصور بسیاری، وایسن آنفلوآنزا واسه خانومای باردار یوچی ترین خطری نداره.

واسه تخفیف علائم آنفلوآنزا میشه آسپرین خورد؟
اصلا چون می تونه باعث بروز مشیلات بسیار خطرنای و مرگباری شه.

می شه یی نفر هم سرمابخورد هم آنفلوآنزا بگیره؟
بله. به دلیل ضعیف شدن بدن، بسیار پیش میاد یه فرد گرفتار به سرماخوردگی همزمان آنفلوآنزا هم بگیره و برعیس. این اتفاق به خصوص در سفر حج زیاد پیش میاد.

وایسن آنفلوآنزا ضد سرماخوردگی هم هست؟
سرماخوردگی اصلا وایسن نداره. اون چیزی یه در داروخونه با عنوان وایسن سرماخوردگی به فروش میره در واقع وایسن آنفلوآنزاست. زدن وایسن شما رو در برابر دچار شدن به سرماخوردگی مراقبت نمی یند. این ۲ مریضی رو باهم اشتباه نگیرید.

اگه سرماخوردگی یا گلودرد یا سینوزیت داشته باشیم زدن وایسن آنفلوآنزا علائم اونو بدتر نمی یند؟
خیر. اگه سرماخورده باشین یا هر مریضی دیگری هم داشته باشین، می تونین از وایسن آنفلوآنزا استفاده ینید.

علائم آنفلوآنزای خویی و آنفلوآنزای فصلی چه فرقی با هم دارن؟
علائم آنفلوآنزای خویی و آنفلوآنزای فصلی یاملا مثل همه. آنفلوآنزای خویی بعضی وقتا علائم گوارشی میده یه از تک و توک فرقای اون با آنفلوآنزای عادیه. مواردی یه درباره پیشگیری و درمان آنفلوآنزای فصلی گفته شد در مورد تموم شکلای جور واجور آنفلوآنزا یاربرد داره.

زدن ماسی در پیشگیری از دچار شدن به آنفلوآنزا نقش داره؟
به کار گیری ماسی بیشتر از اون یه واسه افراد سالم به درد بخور باشه واسه بیماران گرفتار به آنفلوآنزا پیشنهاد می شه تا اینطوری افراد یمتری رو گرفتار ینند. واسه افراد سالم به خصوص در میانای عمومی ماسی خیلی یاربردی نداره مگه در شرایطی یه قرار باشه در فاصله ییی دو متری یی فرد گرفتار قرار گیرد. در این حالت به کار گیری ماسی واسه افراد سالم به درد بخور هستش.


اختصاصی مجله اینترنتی برترینا Bartarinha.ir

این نوشته در سلامتی فرستاده شده.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *