امراض نوروزی و شیوه خود درمانی از آنها | طب ایرانی

خوددرمانی نکنین! این یکی از اولین حرفهاییه که همیشه طبیبان به شما  سفارش می کنن. اونا حقیقت رو می گن و همین خوددرمانی هاست که بعضی وقتها مشکل رو صد برابر کرده و درمون  رو مشکل تر می کنه. اما این فقط بخش واقعیت نیس!

بخش دیگه اینه که در روزای تعطیل، خیلی از مراکز درمانی فعالیت ندارن و در بسیاری مراکز دیگه هم پزشکان متخصص آماده پاسخگویی نیستن و براساس همین بخش از واقعیت، بعضی وقتا چاره ای جز خوددرمانی باقی نمی مونه. به خاطر همین در این مطلب ما پا در کفش کارشناسان کردیم و با معرفی راه های طبیعی و خونگی در تلاشیم تا  از دردایی که ممکنه در تعطیلات نوروز سراغ تون بیاد،  رهایی یابد  اما یادتون نره واسه اینکه با خاطری راحت سراغ این داروها برید حتما با دکتر تون مشورت کنین.

درد دندون می تونه همه لذت تعطیلات رو از شما بگیره و در جمعی که مدتا واسه حاضر شدن در اون برنامه ریزی کرده بودین، شما رو منزوی کنه. اینجور دردی به دلیلای زیادی می تونه شما رو آزار دهد و با روشی که در ادامه آوردیم می تونین اونو کنترل کنین.

اگه فقط درد دارین ، میخک درمانی کنین

روغن میخک می تونه دندون درد شما رو آروم کنه اما اگه نمی خواین بافت حساس لثه یا زبون تون به خاطر تاثیر اون روغن آسیب ببینه و مشکل تون چند برابر شه، دو سه قطره از اونو روی پنبه بریزین و پشت دندانی که درد می کنه، بذارین تا آروم بگیره.

معجون ضد درد بسازین

کمی زنجبیل و فلفل رو با هم مخلوط کنین و پنبه ای که کمی مرطوب شده رو به اون آغشته کنین و روی دندون مورد نظر بذارین. با کمک این معجون، مغز شما به دندون تون فرمون میده که آروم بگیره.

چه دارویی موثر تره؟

واسه دندون دردتون می تونین هر ۶ ساعت یه بار کپسول مفنامیک اسید استفاده کنین؛ اما یادتون نره که این روش فقط به مدت کوتاهی درد شما رو آروم می کنه و در اولین فرصت باید واسه درمان دندون آسیب دیده دست به کار شین.

اگه حسابی ورم کرده ، دمنوش غرغره کنین

اگه روی لثه و دور و بر دندون تون متورم شده و یا اینکه تورم از روی گونه شما قابل تشخیصه، مسکن خوردن دردی از شما دوا نمی کنه. درد دندون همیشه به خاطر پوسیدگی نیس. بعضی وقتا عفونت لثه و بافت دور دندون تونه که کلافه تون می کنه. پس قبل اینکه به فکر آرامش دندون تون باشین، هر چند ساعت یه بار سرم نمکی یا آب نمک قرقره کنین. اگه عفونتی در دهن تون باشه، با این روش کمتر می شه اما درمان لثه ورم کرده کار شما نیس و با مسکن خوردن هم نمی تونین مشکل رو حل کنین. در اینجور شرایطی چاره ای جز مراجعه به مراکز شبانه روزی دندون پزشکی ندارین.

اگه کمی ملتهبه

دمنوش غرغره کنین اگه التهاب بافت دور و بر دندون تون دلیل درد کشیدن شماس، با کمک دمنوش خونگی می تونین آرامش کنین. کافیه نعنای خشک رو به مدت ۲۰ دقیقه دم کنین و پس از سرد شدنش در دهن تون قرقره کنین یا اینکه چای مشکی دم شده رو پس از سرد شدن در دهن تون بچرخونین تا این التهاب به مرور کمتر شه.


 

سردرد دارین؟

اگه به محض بیدار شدن از خواب در صبح سردرد دارین یا اینکه به خاطر اینجور دردی از خواب بیدار شدین، نباید خودسرانه مسکن بخورین.

اینجور دردهایی می تونن سلامت شما رو به شکلی جدی تهدید کنن و باید به عنوان علائم اخطار اونا رو جدی بگیرین. گذشته از این، سردردی که با مسکن آروم نمی شه یا با تهوع و استفراغ یا تب همراه س، می تونه نشون دهنده مشکلی جدی باشه. سردرد می تونه منشأای متفاوتی داشته باشه؛ اما اگه احساس می کنین درد سرتون از جنس همون سردردهای همیشگیه که تجربه به شما ثابت کرده خطری واسه جون تون نداره و شدت دردش هم از گذشته بیشتر نیس، می تونین با کمک این روش ها آرامش کنین.

فشاردرمانی موثره

انگشت اشاره یا شست تون رو روی نقطه دردناک بذارین و بین ۷ تا ۱۵ ثانیه نگه داشته و بعد رها کنین. بعد از هر بار انجام این کار، چند ثانیه به خود استراحت بدین و دوباره فشار رو شروع کنین.

از بوها کمک بگیرین

بعضی روغنا می تونن به شما آرامش بدن و سردردتان رو هم از بین ببرن. روغن اسطوخودوس یکی از اوناس. کافیه انگشتای اشاره تون رو به اون روغن آغشته کنین و به آرومی ناحیه دردناک و محدوده پیشونی تون رو با اون ماساژ بدین. این ماساژ آرامش بخش وقتی با سکوت خونه و عطر اسطوخودوس همراه می شه می تونه سردرد شما رو نابود کنه.

روی پلک تون چای نعنا بذارین

این روزا تولیدکنندگان چایای کیسه ای، تنوع بیشتری رو در عرضه این اجناس ایجاد کردن. پس اگه تی بک نعنا گیر تون اومد، اونو مرطوب کنین و روی چشمای بسته تون بذارین. وگرنه، با کمک یه دستمال نازک و تمیز و دمکرده نعنا، خودتون تی بک درست کنین و پشت پلکا و روی پیشونی تون بذارین.

چه دارویی موثر تره؟

اگه سابقه دچار شدن به دردهای میگرنی رو دارین، شاید داروای خاصی رو مصرف می کنین اما. واسه سردردهای گذرایی که شدت زیادی ندارن، استامینوفن می تونه یکی از موثرترین مسکنا باشه. هرچند معمولا اینجور دردهایی با ژلوفن هم آروم می شن اما به خاطر مشکلات گوارشی زیادی که این قرص می تونه بسازه، بهتره تا اونجا که ممکنه سراغش نرید.


دل تون درد می کنه؟

درسته که می تونین با خوردن مسکن از شر دردای شدید به وجود اومده به وسیله قاعدگی راحت شید؛ اما واسه اینکه این دردا اصلا سراغتون نیاد، باید اصول پیشگیری رو هم رعایت کنین.

از هفته قبل از شروع قاعدگی، مصرف نمک و کافئین رو کمک کنین و به جای چای صبح تا قبل از شروع شدن قاعدگی تون، یه لیوان شیر بخورین.

زیر آفتاب بخوابین

مصرف ویتامین D فراوون و آفتاب گرفتن در این زمان، به کم شدن درد شما کمک می کنه. پس محرکایی مثل کافئین و فلفل رو از برنامه غذایی تون خط بزنین.

ادویه درمانی کنین

ادویه هایی که خاصیت ضد اسپاسم دارن، می تونن به آروم تر شدنتون کمک کنن. واسه کم شدن دردتون کمی دارچین ساییده رو روی آب جوش بریزین و بخورین. اگه از طعم دارچین یا زنجبیل در غذا هم خوش تون میاد، می تونین اونا رو جانشین ادویه های دیگه کنین.

جوشونده دم کنین

گیاه بابونه خاصیت ضدالتهاب و ضد اسپاسم داره و حالا که کافئین نوشیدن واسه تون ممنوع شده، می تونین به جای چای کمی بابونه و چند برگ نعنا رو دم کنین و بخورین تا دردتون کمتر شه.

تکون بخورین

میدونیم که درد دارین و فشارتان پایینه، اما نباید این بهونه ای باشدکه از روی مبل تکون نخورین. جنب و جوش داشتن در روزای قاعدگی می تونه درد شما رو کمتر کنه. شاید تعجب کنین اما ورزشکارها بالاترین رکوردهای شون رو در دوران قاعدگی شون ثبت می کنن؛ پس  از انرژی حبس شده در بدن تون بیشترین استفاده رو بکنین.

اگه تجربه اش رو دارین، روش خودتون رو تکرار کنین

شما بیشتر از هر کسی با بدن تون آشنا هستین و میدونید چیجوری زودتر آروم میشین. پس در این لحظات پر درد، به تجربیات گذشته تون مراجعه کنین.

چه دارویی موثرتره؟

اگه خونریزی تون زیاده می تونین مصرف کپسول مفنامیک اسید رو از ۴۸ ساعت قبل از شروع قاعدگی شروع کنین و هر ۶ ساعت یه بار اونو همراه با خوردن غذا استفاده کنین. اما اگه شدت خونریزی تون زیاد نیس مصرف بروفن و ژلوفن می تونه شما رو آروم کنه.  اما در این صورت باید مراقب معده تون باشین و با معده خالی دارو نخورین.


ضرب دیدین؟

در این شرایط چه کنیم؟

اگه درد و التهاب به وجود اومده به وسیله ضرب دیدگی حرکت کردن رو واسه تون سخت کرده چاره ای جز مراجعه فوری به مراکز درمانی و گرفتن یه عکس رادیولوژی ندارین. اما اگه احساس می کنین شرایط استخوانای تون خیلی بد نیس، می تونین از این راه ها کمک بگیرین.

کمپرس آب سرد بذارین

اگه ضرب دیدگی شما با التهاب و ورم همراه س، سراغ کمپرس آب گرم نرید. در این شرایط کمپرس آب سرد بیشتر می تونه به شما کمک کنه. پس کیسه آب تون رو کمی در فریزر بذارین و بعد روی ناحیه آسیب دیده بذارین.

چه دارویی موثر تره؟

بهترین مسکن واسه آروم کردن این دردها، استامینوفنه. شما می تونین این قرص رو بسته شدیدا درد در فواصل ۶ تا ۸ ساعت بخورین یا از ژل موضعی پیروکسیکام کمک بگیرین.

پوست تون می خارد؟

در خیلی از شهرا، مخصوصا شهرای شمالی، بهار فصل فعال شدن حشرات و شروع گزیدگیای آزار دهنده س. در اینجور شرایطی پیشنهاد ما به شما اینه:

پیشگیری کنین

این روزا می تونین در بعضی داروخانه ها پمادای «after bite» یا «before bite» رو پیدا کنین. پماد دوم رو می تونین واسه پیشگیری از گزیدگی استفاده کنین و اگه دیر اقدام کردین و دچار گزیدگی و خارش شدید، می تونین از «after bite» کمک بگیرین.

چه دارویی موثر تره؟

اگه به خاطر گزیدگی حشرات دچار خارش پوست شدین، واسه درمان موقتی مشکل تون از قرص هیدروکسیزین کمک بگیرین و در فواصل ۸ ساعته اونو استفاده کنین. پماد هیدروکورتیزون هم در این شرایط می تونه به شما کمک کنه.


معده درد دارین؟

چای نعنا هم می تونه به اندازه عرق نعنایی که مادر بزرگا به اون علاقه دارن، در کاهش درد شما اثر داشته باشه. پس اگه حال معده تون خوب نیس، کمی نعنای خشک رو دم کنین و بخورین.

شیرین بیان بخورین

شیرین بیان که این روزا می تونین از هر عطاری اونو جفت و جور کنین، دوای معده درد است و نه فقط کارشناسان طب سنتی که محققان بریتانیایی هم به موثر بودن اون اعتراف می کنن. پس اگه حال معده تون خوب نیس، هر روز چند حبه شیرین بیان بخورین تا درد تون کمتر شه.

آب پرتقال نخورین

واسه اینکه حال تون بدتر و مشکلات معده تون شدید شدن نشه، باید سراغ نوشیدنیای قلیایی مثل شیر برید و از خوردن مایعات اسیدی دوری کنین. مطمئن باشین با خوردن یه لیوان آب پرتقال یا آب زرشک حالتون می تونه از این چیزی که هست هم بدتر شه.

روده درد دارین؟

هرچند دردی که دور و بر ناف احساس می شه و چند دقیقه ای شدت میگیره و دوباره آروم می شه هم بیشتر با معده درد اشتباه گرفته می شه، اما اینجور دردهای بی ثباتی مربوط به روده شما می شن

دلپیچه نوع شدت گرفته این مشکلاته اما بعضی وقتا دردای ناچیز تر ناپایدار که بیشتر با علائم مزاجی مثل اسهال و یبوست همراه می شن، در این ناحیه سراغ تون میاد که نمی دونین واسه آروم شدن شون چه باید بکنین.

ماساژور خود باشین

اگه سنگینی معده و سختی در هضم غذا آزارتون میده، پوست شکم تون رو با یه روغن گیاهی کمی چرب کنین و درحالی که دراز کشیده اید، محدوده دور ناف تون رو به شکل زمونه ای ماساژ بدین. اگه بعد از بیدار شدن و قبل از خوابیدن، هشت دور به جهت عقربهای ساعت و هشت دور خلاف اون جهت دور ناف تون رو ماساژ بدین، سختی کمتری در هضم غذا پیدا می کنین.

چه دارویی موثر تره؟

شربت آلومینیوم ام جی و قرصای جویدنی که با همین نام در داروخانه ها عرضه می شن می تونن به شما واسه آروم کردن درد معده کمک کنن. اما اگه با خوردن یه قاشق آلمینیوم ام جی در هر ۴ ساعت حال تون بهتر نشد، می تونین از قرص رانیتیدین هم کمک بگیرین و هر ۱۲ ساعت یه عدد از این قرص رو استفاده کنین.

واسه خلاص شدن از دردهایی روده هم می تونین هر هشت ساعت یه بار قرص هیوسین استفاده کنین و واسه اینکه شدت مشکل تون کمتر شه، تا اونجا که می تونین مایعات استفاده کنین. بد نیس تا اونجا که واسه تون ممکنه تا کمرنگ شدن علائم چیزی نخورین یا اینکه سراغ غذاهای سبک برید.


سوخته اید؟

اگه سوختگی تون اونقدر شدید نیس که شما رو به مراجعه به مراکز درمانی مجبور کنه، می تونین با کمک راه های زیر اونو آرامش بدین.

آب سرد درمانی کنین

اگه در این روزا بخاطر آشپزی و یا اتفاقات دیگه دچار سوختگی شدید، وقت رو تلف نکنین و فورا ناحیه سوخته رو زیر آب سرد بگیرین و دست کم پنج دقیقه اونو از زیر آب خارج نکنین. زدن خمیر دندون و کرم روی ناحیه ای که دچار سوختگی شده رو از یاد ببرین و در اولین قدم از آب سرد واسه آروم کردن سوزش کمک بگیرین.

سیب زمینی رنده کنین

اگه پس از خارج کردن دست تون از آب سرد بازم احساس سوزش کردین، کمی سیب زمینی خام رنده کنین و روی ناحیه ای که دچار سوختگی شده بذارین یا اینکه بعد از رنده کردن آبش رو بگیرین و ناحیه ای که دچار سوختگی شده رو در اون آب بذارین. بعیده که این کار درد و سوزش شما رو آروم نکنه.

بی خیال خمیر دندون شید

به شما گفتن که اگه ناحیه سوخته رو با خمیر دندون یا کرمای مرطوب کننده بپوشونین حالتون بهتر می شه؟ اشتباه گفتن. شاید تا لحظه ای که پماد روی پوستتون هست آرامش موقتی پیدا کنین، اما به محض پاک کردنش دوباره سوزش و درد به سراغتون میاد. گذشته از اون با این کار اجازه هوا خوردن به محل سوختگی و خش شدن تاول اونو هم نمی دین و یه مشکل دیگه به مشکل قبلی تون اضافه می کنین.

شما دکتر نیستین!

اگه احسـاس کردیـد که سوختگی عمیقه،  حتی در صورت کوچیک بودن ناحیه اون، فورا به بیمارستان مراجعه کنین.

چه دارویی موثر تره؟

پمادای سوختگی کودکان مثل پماد «کاندولا» هم می تونن به شما در این شرایط کمک کنن. این پمادها قیمت بالایی ندارن و پیشنهاد می کنیم که همیشه یه تیوپ از اونا رو در خونه داشته باشین. اما اگه این دارو در دسترس تون نیس، می تونین از پمادهای مخصوص سوختگی که در برنده های جور واجور عرضه می شه، کمک بگیرین.

منبع : مجله سیب سبز

این نوشته در سلامتی فرستاده شده.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *