امراض مرتبط با عدم نظافت دندانها | بیماری

بیماریای دهن و دندون زمینه دچار شدن به بقیه بیماریا مانند دیابت، سرطان، بیماریای تنفسی و گوارشی، زایمون زودرس در خانوما و بیماریای قلبی و عروقی می شه

مریضی فراموشی

در سال ۲۰۱۰، محققان دانشگاه نیویورک (NYU) به این نتیجه رسیدن که یه رابطه بین التهاب لثه و مریضی فراموشی هست. انجمن آمریکایی بهداشت دهن و دندون پیشنهاد می کنن که بررای جلوگیری از بیماریای لثه باسد در روز دست کم دو بار در روز از مسواک استفاده کرد.

تجزیه و تحلیلا نشون میدن که یه باکتری به نام ژنژیوالیس پورفیروموناس  در نمونه های مغز آلزایمری به دلیل نبود مسواک نزدنه که از راه سیستم مغزی باعث فراموشی می شه.

سرطان پانکراس

یه تیم تحقیقاتی از دانشکده بهداشت عمومی دانشگاه هاروارد در بوستون واسه اولین بار به گزارش دلایل قوی در رابطه بین بیماریای لثه و سرطان پانکراس به این نتیجه رسیدن. باکتری پریودنتیت که باعث سرطان لوزالمعده و پانکراس می شه از عفونت دهن و دندون و رعایت نکردن بهداشت دهن رعایت می شه.

بیماریای قلبی

در سالای گذشته پژوهشا از تیمای مشترک در دانشگاه بریستول در انگلستان و کالج سلطنتی جراحان در دوبلین، ایرلند، نشون داد که افراد گرفتار به خونریزی لثه از بهداشت پایین دهن و دندون می تونن در خطر دچار شدن به بیماریای قلبی قرار داشته باشن.

محققان به این نتیجه رسیدن که خطر دچار شدن به بیماریای قلبی زیاد شده چون عفونتا مساقیما به قلب وارد می شن و به دلیل ایجاد لخته و تشکیل پلاکتای خونی شانس بیماریای قلبی زیاد می شه.

منبع : hidoctor.ir

این نوشته در سلامتی فرستاده شده.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *