اما و اگر های رانندگی در دوران بارداری | بیماری

: اما و اگرای رانندگی در دوران بارداری

رانندگی واسه خانمای باردار ممنوع نیس اما خانمایی که در دوره بارداری پشت فرمون می شینن، باید بیشتر مراقب باشن و پیشنهادای ایمنی رو جدی بگیرن تا نه فقط سلامت خودشون بلکه سلامت جنین به خطر نیفتد.

سلامتآکا ایران

: اما و اگرای رانندگی در دوران بارداری

 

دکتر نسرین صادقی پیروز، متخصص زنان و زایمون: شاید این سوال براتون پیش بیاد که بارداری مانعی واسه رانندگیه؟ به گفته کارشناسان، رانندگی واسه خانمای باردار ممنوع نیس اما خانمایی که در دوره بارداری پشت فرمون می شینن، باید بیشتر مراقب باشن و پیشنهادای ایمنی رو جدی بگیرن تا نه فقط سلامت خودشون بلکه سلامت جنین به خطر نیفتد.

بد نیس بدونین خطر بروز تصادف در سه ماهه دوم بارداری بیشتره چون خانوما دوره ویار و مشکلات اوایل حاملگی رو گذرونده ان و به مرحله سنگین شدن و دردهای شدید ماه های آخر هم نرسیده ان، به خاطر همین مشکلی با رانندگی ندارن و بعضی وقتا بدون اینکه به فکر باشن پاشون رو روی پداک گاز می ذارن و بدیش اینه یه لحظه غفلت یه عمر پشیمونی رو به بار می آورد.

پس اگه در سه ماهه دوم بارداری پشت فرمون می شینین حسابی حواستون رو جمع کنین؛ حتی اگه ادعای شوماخر بودن رو دارین! شاید شما مراقب باشین اما هیچ تضمینی نیس که راننده های دیگه مثل شما دست فرمون خوبی داشته باشن.

 

شرط طلایی رانندگی در حاملگی

بعضی از خانوما فکر می کنن بستن کمربند ایمنی واسه جنین خطر داره چون فشار به وجود اومده به وسیله اون مخصوصا هنگام ترمزهای شدید باعث خفگی اون می شه اگه این باور نادرستیه. یادتون باشه اگه هنگام رانندگی کمربند ایمنی نبندید و در اثر حادثه به جلو پرتاب شید و شکم تون شدیدا با اجسام سخت برخورد کنه در خطر سقط قرار می گیرین. البته حتما کمربند رو طوری تنظیم کنین و ببندین که فشاری روی شکم تون وارد نشه. واسه این کار، قسمت مورب اون باید دورتر از گردن و روی شونِه و بین قفسه سینه بیفته. هم اینکه قسمت پایین کمربند هم باید طوری تنظیم شه که به جای روی شکم درست زیر شکم قرار بگیره و فشاری ایجاد نکنه.

 

ایربگ سلامت جنین رو تضمین می کنه

یکی از باورهای نادرست بعضی از خانمای باردار هنگام رانندگی اینه که باید ایربگ ماشین غیرفعال باشه چون در صورت بروز تصادف باعث فشار آنی به محوطه شکمی و آسیب جنین می شه در حالی که ایربگ، مادر و جنین رو از حوادث بد تصادفات رانندگی حفظ می کنه.

 

ممنوعیتای رانندگی

کلا خانمایی که بارداری پرخطر دارن، ماه اول و ماه آخر بارداری رو می گذرونن و کمتر از ۵۰ روز از زایمون اونا گذشته س، نباید پشت فرمون بشینین. هم اینکه فشار خون بالا، بیماریایی مثل دیابت، احتمال زایمون زودرس، کم خونی شدید، مشکلات زیاد دوران بارداری و … از جمله عواملی هستن که خانوما رو از رانندگی در دوران بارداری منع می کنن.

 

اگه پشت فرمون هستین…

علاوه بر رعایت نکات ایمنی هنگام رانندگی بهتره یه کوسن راحت پشت کمرتون روی صندلی ماشین بذارین تا دچار کمردردهای احتمالی نشید. در عین حال از رانندگی در مسافتای طولانی هم دوری کنین و اگه مجبور به این کار شدید، حتما هر یک ساعت یه بار ماشین رو متوقف کنین و کمی قدم بزنین تا از مشکلاتی مثل ورم پا و دردهای شدید و خطر تجمع خون در امان بمونین.

.

منبع :

این نوشته در سلامتی فرستاده شده.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *