اما و اگرهای عمل لیزیک چشم | بیماری

اما و اگرهای عمل لیزیک چشم

لیزیک، عمل جراحی اصلاح نمره عینک با لیزره که طی سالای گذشته به دلیل عوارضی که به دنبال داشت با تغییراتی مواجه و با عمل لازک جانشین شد.

شاید در گذشته خیلیا با عینکی بودن خود به بهونهایی چون تیپ روشنفکری یا دکتری پیدا کردن کنار می اومدن، اما طی بیست سال گذشته با تغییر نگاه ادما از یه سو و از طرف دیگه با پیشرفتایی که در انجام عملای اصلاح نمره چشم با لیزر یعنی لیزیک و لازک حاصل شده، خیلی از افراد در صدد خداحافظی با عینکای طبی خود هستن.

 

اما نکته مهم درباره عمل لیزیک و لازک اون هستش که شرایط همه افراد واسه این عمل مناسب به حساب نمیاد و مهم ترین عامل بازدارنده در این مورد، رعایت محدوده سنی مشخصی واسه به کار گیری این روش هاست.

 

انجام عملای رفع عیوب انکساری یعنی لیزیک و لازک واسه افراد زیر ۱۸ سال و بالای ۵۰ سال مجاز نیس، چون با تغییر شماره چشم در افراد زیر ۱۸ سال و در افراد بالای ۵۰ سال خطر بروز آب مروارید هست.

 

لیزیک، عمل جراحی اصلاح نمره عینک با لیزره که طی سالای گذشته به دلیل عوارضی که به دنبال داشت، با تغییراتی مواجه و با عمل لازک جانشین شد.

 

در این نوع عمل جراحی که با لیزر صورت میگیره، جراح به وسیله تیغه مخصوصی، برشی روی قرنیه چشم بوجود میاره و با برداشتن لایه رویی قرنیه و تراش لایه زیرین، اصلاحاتی رو در اندازه تحدب قرنیه بوجود میاره. اینطوری شخص از گذاشتن عینک یا لنز طبی بی نیاز می شه.

 

لیزیک چیجوری انجام می شه؟

در عمل لیزیک دو عمل با هم ترکیب می شن تا عیب انکساری اصلاح شه. اول با به کار گیری یه وسیله خودکار بنام میکروکراتوم لایه نازکی از قرنیه ورداشته می‏شه. وجود این لایه نازک اجازه بهبود سریع دید و کاهش ناراحتی‏های پس از عمل رو می‏دهد. امروزه از انواعی از لیزر جهت برداشتن این لایه هم استفاده می شه.

 

بعد با به کار گیری لیزر اکسایمر که با کنترل کامپیوتر صورت میگیره، قرنیه تراش داده میشه و اینطوری عیب انکساری اصلاح می‏شه.

 

فردی که می خواد لیزیک کنه، نباید بیماریای چشمی مثل آب مشکی، خشکی چشم، بیماریای شبکیه، تبخال چشم، آب مروارید، کدورت و قوز قرنیه داشته باشه.

بهتره کسائی که گرفتار به خشکی چشم هستن با در نظر گرفتن احتمال شدید شدن این آسیب، از انجام عمل لیزیک دوری کنن

زمان اصلاح نمره عینک با لیزر

دکتر فرتوک زاده با اشاره به این که ثابت موندن شماره چشم یا عینک طی یه سال متوالی از ضرورتای انجام عمل جراحی لازک یا لیزیکه، میگه: اگه شماره چشم فرد در حال زیاد شدنه باید انجام عمل لازک به تعویق بیفته؛ یعنی جراح باید صبر کنه تا وقتی که مطمئن شه بافت قرنیه از استواری لازم واسه انجام عمل لازک برخورداراست، چون طی این عمل از ضخامت قرنیه کم میشه و اگه قرنیه از استواری کافی بهره مند نباشه، شخص در خطر تخریب بافت قرنیه قرار می گیره.

 

قوز قرنیه مانعی در برابر لیزیک چشم

عکسبرداری از قرنیه واسه این که شخص از نظر دارا نبودن احتمال قوز قرنیه مخفی مورد تائید قرار بگیره، از ضرورتای انجام عمل لیزیکه. به بیان دیگه در صورت نازک بودن قرنیه یا قوزدار بودن اون، مریض قادر به انجام عمل لیزیک و لازک نیس.

 

دکتر فرتوک زاده در این باره میگه: قوز قرنیه یه مریضی ژنتیکی است و معمولا در دهه دوم زندگی بروز پیدا می کنه که طی اون قرنیه نازک می شه و حالت مخروطی پیدا می کنه. اینجور شرایطی به ایجاد نزدیک بینی، آستیگماتیسم بی نظم و در نتیجه کاهش دید منجر می شه.

 

از اونجا که قوز قرنیه باعث می شه استواری بافت سازنده قرنیه کاهش پیدا کنه و از نظم خود خارج شه، انگار به از بین رفتن و تخریب بافت قرنیه منجر می شه.

 

در اینجور شرایطی عمل لیزیک و لازک می تونه بهم ریختگی نظم بافت سازنده قرنیه رو تسریع و تاری دید مریض رو شدید شدن کنه. به خاطر همین، انجام لیزیک واسه بیماران گرفتار به قوز قرنیه ممنوعه.

 

خشکی چشم، سدی در برابر لیزیک

خشکی چشم بعد از لیزیک و لازک بسیار شایعه و واسه نصف بیماران پس از این عملای جراحی اتفاق میفته. البته به گفته دکتر فرتوک زاده این آسیب در بیشتر مواقع، ناچیز و زود گذره و با به کار گیری قطره اشک مصنوعی پس از یه مدت بهبود پیدا میکنه. با این حال بهتره کسائی که گرفتار به خشکی چشم هستن با در نظر گرفتن احتمال شدید شدن این آسیب، از انجام عمل لیزیک دوری ورزند.

 

البته نگفته نمونه غربالگریایی که قبل از عمل لیزیک صورت میگیره، به تشخیص و درمان خشکی چشم بسیار کمک می کنه. اما لازمه مریضایی که مایل به انجام عملای رفع عیوب انکساری چشم هستن، قبل از عمل به درمان این مشکل دست به کار شن.

 

ممنوع بودن شماره های بالا و بسیار پایین عینک

به گفته دکتر فرتوک زاده طی عمل لیزیک به ازای هر یک شماره ضعیفی چشم، حدود ۱۲ تا ۲۰ میکرون از ضخامت قرنیه با تراش لیزری کاهش پیدا می کنه.

 

اما واسه موفقیت عمل لیزیک و رسیدن به نتیجه مطلوب، قرنیه باید از ضخامت اولیه قابل قبولی بهره مند باشه، یعنی دست کم ۴۰۰ میکرون ضخامت داشته باشه. در حالی که ضخامت قرنیه در کسائی که شماره عینک بالا دارن از ضخامت و ایستادگی کافی بهره مند نیس و در نتیجه انجام عمل لیزیک واسه اونا به دلیل احتمال ایجاد کدورت در قرنیه پیشنهاد نمی شه.

 

این فوق تخصص قرنیه تاکید می کنه: آدمایی که چشمشون کمتر از یه نمره ضعیفه هم نباید لیزیک کنن. در واقع لازمه کسائی که نمره عینک ۱.۵ یا ۲ دارن از هیجده سالگی به بعد به مدت شش ماه تا یه سال مورد بررسی قرار بگیرن و اگه تغییری در نمره عینک شون طی این مدت اتفاق نیفتاده باشه، مورد عمل لیزیک قرار بگیرن.

 

مطمئنا انجام عمل لیزیک در کسائی که جراحی قرنیه داشتن یا در مبتلایان به مریضیای زمینه ای و سیستمیک، هم اینکه در بیماران دیابتی که وابسته به انسولین هستن، ممنوعه.

 

البته نگفته نمونه که عمل لیزیک در افراد بالای ۴۰ سال فقط به بهتر شدن دوربینی کمک می کنه و مشکل نزدیک بینی در اونا بازم باقی می مونه.

 

مشکلات انجام عمل لیزیک

– لیزیک ایجاد انحرافات اپتیکی می کنه که چشم پزشکان اطلاعات کاملی درباره اون ندارن.

– لیزیک باعث کاهش ثبات ساختمانی قرنیه می شه.

– لیزیک باعث ایجاد فتوفوبی یا حساسیت به نور می شه.

– لیزیک باعث ایجاد خشکی چشم می شه.

– لیزیک باعث افزایش خطر بروز کاتاراکت (آب مروارید) می شه.

– از جمله عوارضی که می تونه به دنبال عمل لیزیک در فرد ایجاد شه، ایجاد عفونت و یا نبود رسیدن به نتیجه قابل قبول در اصلاح دید فرده.

فرآوری: نیره ولدخانی

بخش سلامت تبیان

منابع:

جام جم – پونه شیرازی

باشگاه خبرنگاران

 

منبع : tebyan.net

جمع آوری به وسیله بخش مقالات پزشکی و بهداشتی سایت
این نوشته در سلامتی فرستاده شده.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *