اما و اگرهای ثبات دارویی | بیماری

: مجموعه: اخبار پزشکی

تاریخ انتشار : شنبه, ۰۹ تیر ۱۳۹۷ ۱۰:۲۲

بعد از خروج داروهای پرمصرفی مثل دیفن هیدرامین و … از لیست بیمه ای، کمبود داروی مهمی به نام وارفارین هم واسه خیلی از بیماران مشکل ساز شده. 

بعد از منتشر کردن لیست داروهای OTC و امکان جفت و جور بدون نسخه این داروها و خروج شون از پوشش بیمه، توجهات دوباره به بازار دارویی کشور به صورت جدی معطوف شده. اتفاقی که با زمزمه تحریم و افزایش اندازه ارز و موارد دیگه به سرعت بین افکار عمومی شنیده می شه و جامعه زیادی رو به خود معطوف کرده. سری به داروخانه ها زدم. بعد از گذر از آدمایی که جلوی در داروخانه ها وایس تاده بودن و از شیرخشک و پوشک واسه بچه های داشته یا نداشته شون تا فلان قرص و آمپول رو میخواستن به مسئول داروخونه رسیدم و از وضعیت فروش دارویی خاص و موجود بودن یا  نبودن اون سوال کردم.

 

وارفارین، دارویی خاص  بوده که لازم بیماران قلبی است . این دارو واسه جلوگیری از لخته و رقیق شدن  خون استفاده میشن. نسخه پیچ و تحویل دهنده دارو و حتی صندوق دار (که فاصله بین شون زیاد هم نبود) به طور کامل هماهنگ گفتن که نداریم، من هم چون اولین داروخونه ای بود که به اون مراجعه کرده بودم سراغ بعدی و بعدی رفتم؛ با فاصله، اونقدر با فاصله که بعد از چند ساعت از شرقی ترین نقطه تهران، حالا به خیابون آیت ا… کاشانی ، یعنی غرب تهران، رسیده بودم. وارد هر داروخونه ای می شدم بیشتر همون روند حضور آدمایی که جلوی در داروخونه چیزی رو میخواستن تکرار می شد.

 

جز سه، چهار داروخونه که این صحنه رو در اونجا ندیدم و کسی شیر خشک و پوشک و آمپول و قرص طلب نمی کرد. در مورد همین قضیه هم به جز وجود یا نبود وجود وارفارین سوال کردم که  کارکنان داروخونه می گفتن خیلی از اینایی که قرص و آمپول و شیرخشک و پوشک و … می خوان به اونا نیاز دارن اما هستن کسائی که وقتی شما این کمک رو به اونا بکنین و این وسایل رو واسه شون بخرین به داخل داروخونه میان و اونو میفروشن و پولش رو از ما می گیرن.

 

خلاصه این رو گذاشتم واسه سوژه دیگری جهت جفت و جور گزارش و سراغ همون وارفارین رو گرفتم. بعد از OTCا و داروهایی مثل دیفن هیدرامین و شربت آلومینیوم و… که فروش آزاد داشتن حساسیتا بالا بود و باید التهابات بازار دارو رو سبک و سنگین میکردم. خلاصه از این چند ده داروخونه ای که طلب وارفارین کردم خیلی راحت متوجه نبود وجود این دارو در خیلی از داروخانه ها شدم. مشخص شد همونجوریکه خبرش رسیده ، این دارو کم پیدا شده. حدود پنج داروخونه اونو داشتن و بقیه هم می گفتن نداریم.

 

هرکدوم هم علتی رو می گفتن؛ یکی که با تجربه تر بود و قدیمی تر می گفت موضوع خاصی نیس و به هرحال کمی گران تر همین روزا به بازار وارد می شه. یکی هم که جوون تر بود شبه س تحریم رو مطرح می کرد و می گفت شاید دیگه به ما این دارو رو ندن. یکی اما اندازه ارز رو مطرح کرد و گفت بی ثباتی در قیمت ارز باعث ایجاد تاخیر در واردات می شه، به خاطر همین این دارو که از خارج وارد کشور می شه با مشکل مواجه شده. البته این موضوع دور از ذهنی نیس. باید منتظر باشیم و ببینیم وزارت بهداشت چه می کنه.

 

 فروش کمتر از حد نیاز

داروخانهایی هم که این دارو رو داشتن با قید و شرطای زیاد حاضر به فروشش بودن. اول اینکه بدون نسخه هیچوقت، دوم اینکه حد بسیار کمتری از اون چیزی که در نسخه درج شده بود به درخواست کننده داده می شه و سوم اینکه نمونه یه میلی لیتری اش رو می فروختن تا زود دچار قحطی وارفارین نشیم.

 

با علم کم پزشکی خود وقتی از دکتر داروخونه سوال کردم خیلی کوتاه و مستقیم در جواب به این سوال که وارفارین چه جایگاه دارویی داره و تامین اون چه لزومی داره گفت این دارو مستقیما با جون بیماران قلبی در ارتباطه و باید هرچه سریع تر در دسترس قرار گیرد.

 

تجمیع این آوردهای میدونی و سوال و پاسخا باعث شد با سخنگوی سازمان غذا و دارو در مورد مشکل موجود در چرخه تامین وارفارین به گفت و گو بپردازم و دلیل این موضوع رو جویا شوم.

 

 کمبود وارفارین رو تایید می کنم

 

کیانوش جهانپور، سخنگوی سازمان غذا و دارو در گفت و گو با «فرهیختگان» در مورد کم شدن و کمبود داروی وارفارین در داروخانه ها گفت: «تامین این دارو در کشور کامل از راه واردات صورت میگیره. کشورای فنلاند و کانادا مرکز اصلی واردات این دارو به کشور هستن. بدیش اینه تازگیا به دلایل جور واجور از جمله بی ثباتی اندازه ارز با کمبود مقطعی این دارو در داروخانه ها مواجه بوده ایم. پس به خاطر پوشش این کمبود، داروخانه ها مقدار کمتری از چیزی که در نسخه درج شده، به بیماران میفروشن، ضمن اینکه نمونه یه میلی لیتری اونم هست و در اختیار بیماران قرار داده می شه. به صورت کلی کمبود این دارو در کشور رو به دلایلی که اعلام شد تایید می کنم ولی به زودی این کمبود کلکش کنده میشه. وارفارین در بالاترین جایگاه داروهای تامین سریع وزارت بهداشت قرار داره.»

 

نظام بهداشتی و درمانی و چرخه دارویی کشور به صورت مستقیم با زندگی روزمره خیلی از خونواده های ایرونی رابطه داره و کوچیک ترین برهم خوردگی و بی نظمی در جفت و جور و پخش و هم اینکه اندازه داروا می تونه روی سلامت افراد خیلی از مردم جامعه تاثیر بزاره، پس در شرایط سخت اقتصادی و معیشتی و وجود شکلای جور واجور و اقسام ناراحتیای جسمی و روانی انتظار از جامعه درمانی کشور ایجاد ثبات در چرخه درمان و دارو و نبود تزریق شوک در این بخش س. 

.

منبع :

این نوشته در سلامتی فرستاده شده.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *