امان از نیش پشه | بیماری

حالا خوبیش اینه می تونیم به روشی این پشهای مزاحم رو دور نگه داریم. با این حال هیچ راه حل صد در صد و قطعی واسه در امان بودن از اونا وجود نداره.

گزش پشه

پشهای ماده باعث گزش می شن. این پشها با شکافتن پوست از خون فرد تغذیه می کنن. در این روند و درحال مکیدن خون، مقداری از بزاق اونا در پوست باقی می مونه. این بزاق شامل پروتئینیه که در پوست می مونه. سیستم ایمنی بدن هم به این پروتئین عکس العمل نشون میده. این عکس العمل منتهی به خارش و تورم می شه.

با اینکه پس از گزیدگی به وسیله پشه خارش شدیدی در محل گزش حس می شه، ولی اگه محل گزیدگی رو بخارانید، باعث پارگی پوست می شه. این موضوع می تونه باعث بروز مشکلات بیشتری شه. در نتیجه بهتره از خارش محل دوری کنین.

علائم گزش پشه

خارش و برجستگی روی پوست که می تونه قرمز یا صورتی رنگ هم شه، از جمله علائم گزیدگی به وسیله پشه هستن. این برآمدگی ممکنه بدون این دست اون دست کردن پس از گزش پشه یا دو روز بعد از اون ظاهر شه.

اگه شما به نیش پشه بسیار حساس باشین، ممکنه قسمت بزرگی از پوست خارش پیدا کنه. البته با احتمال خیلی کم ممکنه واکنشی شدید در نتیجه گزیدگی انجام بشه. در این شرایط مراجعه فوری به دکتر نیازه.

پشهای آلوده

پشها می تونن باعث انتقال بعضی مریضیا هم شن. علائم و نشونه های عفونتای شدیدتر شامل این موارده: تب، سردرد شدید، تغییرات عصبی مانند ضعف عضلات یه طرفه، درد بدن ، تهوع، استفراغ، بی حالی و حساسیت به نور.

البته اگه نیش پشه باعث بروز مشکلات و علائم جدی تری شده، مراجعه به دکتر رو یادتون نره.

پشها چه کسائی رو بیشتر نیش میزنن؟

پشها قربانیان خود رو انتخاب می کنن. در این مورد بعضی عوامل باعث می شن شما بیشتر در برابر این مشکل قرار بگیرین. البته هنوز دلیل این موضوع مشخص نیس، ولی پشها مردان رو بیشتر نیش میزنن. هم اینکه کسائی که گروه خونی O دارن و افراد چاق هم بیشتر در برابر این مشکل هستن.

علاوه بر این، پشها جذب محیطای گرم هم می شن. پس پوشیدن لباسایی با رنگ تیره که موجب جذب گرما می شن هم در انتخاب پشها موثره.

چیجوری پشها رو دور کنیم؟

* معمولا پشها در آبای بی حرکت و بی حرکت خیلی راحت زندگی و تولید مثل می کنن. پس واسه کاهش تعداد پشها، باید این آبای بی حرکت رو از دور و بر محیط خونه و حیاط خود از بین ببریم.

* پوشیدن لباسایی با رنگ روشن بهتره و باعث می شه پشها کمتر جذب ما شن.

* در مناطقی که پشها زیاد هستن باید تا حد امکان پوست خود رو بپوشونیم؛ مثلا جوراب بپوشیم و حتی اونو داخل شلوار خود بذاریم تا هیچ راهی واسه پشها باقی نمونه.

* در مورد کودکان و نوزادان بهتره با به کار گیری لباسایی که مانع از گزیدگی می شن (مانند لباسای آستین بلند) از بروز این مشکل جلوگیری کنیم. هم اینکه تختخواب اونا رو به وسیله پشه بند بپوشونیم.

* در کنار تموم موارد بالا، بهتره تموم درزهای در و پنجره ها رو بپوشونیم. این طور راهی واسه ورود اونا باقی نمی موند.

منبع : tebyan.net

این نوشته در سلامتی فرستاده شده.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *