امان از روده های تحریک پذیر | بیماری

شایع ترین علائم سندرم روده تحریک پذیر درد و ناراحتی شکمیه که بیشتر به صورت گرفتگی و انقباض و باز شدن در ناحیه شکم بروز می کنه.
مشکلات روده ای که بخشی از شایع ترین ناراحتیای گوارشی هستش، یه جور مشکل کارکرد دستگاه گوارش است که باعث تغییراتی در کارکرد این سیستم می شه. سندرم روده تحریک پذیر به عنوان یکی از عادی ترین مریضیای روده ای هستش که افراد زیادی رو در سراسر دنیا درگیر کرده. این سندرم یه سری از علائم رو در بر میگیره و مریضی تلقی نمی شه بلکه دلایل جسمی و روحی، عامل بروز اون هستش.

سندرم روده تحریک پذیر یا IBS وقتی تشخیص داده می شه که فرد دست کم سه مرتبه در طول ماه از درد شکمی رنج ببره و این شرایط حدود سه ماه ادامه داشته باشه ولی دلیل خاصی واسه این دردها مشخص نمی شه. درد یا ناراحتی به وجود اومده به وسیله IBS ممکنه با تغییر در تناوب دفع مدفوع یا غلظت اون بروز یابد که معمولا با اجابت مزاج، درد کم میشه.

سندرم روده تحریک پذیر براساس غلظت مدفوع به چهار زیر گروه تقسیم می شه. این زیر گروه ها به دلیل تاثیر بر نوع درمان انتخابی از طرف دکتر مهمه.

نوع اول: IBS همراه با یبوسته. مریض دست کم در ۲۵ درصد موارد، مدفوع سفت و ناصاف دفع می کنه و از طرف دیگه، مدفوع شل و آبکی در ۲۵ درصد موارد مشاهده می شه.

نوع دوم: IBS همراه اسهاله. تو یه نوع، مدفوع شل و آبکی (دست کم ۲۵ درصد موارد) و تو یه جور مدفوع سفت و ناصاف مشاهده می شه.

نوع سوم: IBS ترکیبیه، طوری که تو یه نوع، مدفوع سفت و ناصاف (دست کم در ۲۵ درصد موارد) و در نوع دیگه، مدفوع شل و آبکی (در کمتر از ۲۵ درصد موارد) اتفاق میفته.

نوع چهارم: در این نوع IBS هم در کمتر از ۲۵ درصد موارد، مدفوع سفت یا ناصاف و در کمتر از ۲۵ درصد موارد هم مدفوع به شکل شل و آبکی بروز می کنه.

سندرم روده تحریک پذیر بین ۳ تا ۲۰ درصد جمعیت افراد بالغ رو گرفتار می کنه ولی این آسیب فقط در ۵ تا ۷ درصد مبتلایان تشخیص داده می شه و موارد دیگه در طول عمر خود بدون دریافت درمان لازم با این مریضی درگیرن. IBS در افراد زیر ۴۵ سال گسترش خیلی بالایی داره و زنان دو برابر مردان به این مریضی گرفتار می شن.

IBS و علائم شایع
شایع ترین علائم سندرم روده تحریک پذیر درد و ناراحتی شکمیه که بیشتر به صورت گرفتگی و انقباض و باز شدن در ناحیه شکم بروز می کنه و بیشتر مواقع با تغییر در عادات اجابت مزاج همراه س. این علامت شایع بیشتر در کنار این علائم ایجاد می شه: حرکات روده که بیشتر به صورت عجیب و کمتر یا زیادتر از اندازه عادی انجام میشه؛ مدفوعی که غلظت کمتری داره و بیشتر ظاهر آبکی داره یا برعکس، سفت تر از حالت عادی به نظر می رسه؛ حرکات روده ای که باعث بهتر شدن دردهای شکمی می شه. علائم IBS معمولا پس از خوردن غذا اتفاق می افته. از دیگر علامتای سندرم روده تحریک پذیر میشه به این موارد اشاره کرد:

• اسهال یا مدفوع شل و آبکی سه بار یا بیشتر در روز و حالت اضطراری واسه اجابت مزاج.

• یبوست طوری که فرد گرفتار کمتر از سه بار در هفته دفع مدفوع داشته باشه. در این حالت، مدفوع سفت، خشک و کوچکه و خروج اون از مقعد به سختی صورت میگیره. بعضی این جور اجابت مزاج رو دردناک می دونن.

• احساس تموم نشده موندن عمل دفع.

• دفع بلغم که مایعی شفافه و از راه روده ها تولید می شه.

نفخ شکم.

عواملی که در بروز IBS نقش داره
معمولا یه سری از مشکلات جسمی و روحی ـ روانی در ایجاد سندرم روده تحریک پذیر دخالت داره. سیگنالایی که بین مغز و اعصاب روده های بزرگ و کوچیک در ارتباطه، چگونگی کارکرد روده ها رو تحتِ کنترل داره. مشکلاتی که در راه این اعصاب اتفاق می افته، ممکنه باعث بروز علائم IBS مانند تغییر در عادات اجابت مزاج و درد و گرفتگی شکمی شه.
مشکلات حرکتی سیستم روده ای از دیگر دلایل بروز IBS هستش. معمولا افراد گرفتار به این مشکل حرکت روده بزرگ طبیعی ندارن. کندی حرکت روده ها به یبوست میرسه و حرکت سریع روده ها باعث اسهال می شه. اسپاسم یا گرفتگیای یهویی و شدید ماهیچه های روده ای از شایع ترین علل دردهای شکمی است. در واقع، افراد گرفتار به سندرم روده تحریک پذیر نسبت به استرس و تغذیه واکنشای شدیدی از خود میدن. علاوه بر این، مبتلایان به سندرم روده تحریک پذیر نسبت به افراد سالم، آستانه درد کمتری در مقابل گاز معده دارن و مغز سیگنالای درد رو از روده ها مخابره می کنه.
از طرف دیگه، مشکلات روحی و روانی مثل مشکل ترس، اضطراب، افسردگی و استرس پس از بروز حادثه در افراد گرفتار به IBS شایعه. بیماریای التهابی معده ای ـ روده ای معمولا عفونت یا تحریک معده و روده ها با عامل باکتریاییه که باعث بروز سندرم روده تحریک پذیر می شه. به طور طبیعی باکتریای کمی در روده کوچیک زندگی می کنن و رشد زیادتر از اندازه اونا تعداد باکتریا رو زیاد می کنه. این باکتریا گاز زیادی در معده تولید کرده و موجب بروز اسهال و کاهش وزن می شه. رشد زیادتر از اندازه اونا یکی از عوامل بروز IBSه.

مواد شیمیایی بدن یا انتقال دهنده های عصبی باعث ایجاد سندرم روده تحریک پذیر می شه. زنان جوونی که به این مریضی گرفتار هستن، در دوران قاعدگی علائم بیشتر و شدیدتری رو تجربه می کنن ولی این وسط، زنان یائسه نسبت به دیگر خانوما علائم کمتری از خود نشون میدن. در واقع، بررسیا نشون میده هورمونای جنسی نقش موثری در شدید شدن IBS اجرا می کنه.

تحقیقات حاکیه که بخش بزرگ مبتلایان به سندرم روده تحریک پذیر سابقه خانوادگی دچار شدن به این مریضی رو دارن. پس، ژنتیک یکی دیگه از عوامل بروز IBSه. مصرف بعضی مواد غذایی از جمله کربوهیدراتا، غذاهای چرب و پرادویه و مشروبات الکلی خطر دچار شدن به سندرم روده تحریک پذیر رو زیاد می کنه. این افراد معمولا علائم بالینی حساسیتای غذایی از خود بروز نمی دن. جذب ناقص مواد قندی یا اسیدهای صفراوی که باعث تجزیه چربیا می شه هم از جمله عوامل بروز IBSه.

با روده های تحریک پذیر چه کنیم؟
محققان پس از چند سال بررسی به این نتیجه رسیدن سندرم روده تحریک پذیر درمان قطعی نداره و هدف پزشکان از مراحل درمانی و به کار گیری داروهای ترکیبی اون، بهبود علائم این بیماریه. تغییر در رژیم غذایی، دارو درمانی، به کار گیری مواد پروبیوتیک و درمان مشکلات روانی از جمله روشای درمانیه.

رژیم غذایی
مصرف وعده های غذایی حجیم باعث گرفتگی روده ها و بروز اسهال می شه. پس پزشکان پیشنهاد می کنن تعداد وعده ها رو بیشتر و حجم غذا رو کم کنین تا علائم IBS کم بشه. تا حدی که می تونین غذاهای کم چرب بخورین و مقدار کربوهیدراتایی مانند پاستا، برنج، نون و غلات، میوه ها و سبزیجات رو در رژیم روزانه محدود کنین. فرآورده های حاصل از شیر، نوشیدنیای الکلی یا کافئین دار، نوشیدنیای شامل شیرین کننده های مصنوعی و هم مصرف موادی مانند لوبیا و کلم هم باعث شدید شدن علائم سندرم روده تحریک پذیر می شه. علاوه بر این، غذاهای فیبردار تاثیر خوبی روی کم شدن نشونه های مریضی داره ولی ممکنه دردهای روده ای رو زیاد کنه.

دارو درمانی
در کنار تغییر رژیم غذایی، پزشکان داروهایی واسه کم شدن نشونه های IBS تجویز می کنن. مکملای فیبردار از جمله داروهاییه که یبوست رو کم می کنه و وقتی که فیبرهای غذایی موثر نباشه، استفاده میشن. دیگه داروهای تجویزی هم در بیشتر موارد علائم مریضی مخصوصا اسهال و درد رو کم می کنه.

منبع : جام جم آنلاین

جمع آوری سلامت اکاایران

این نوشته در سلامتی فرستاده شده.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *