امان از خشکی دهان | بیماری

دختری ۲۴ ساله هستم که بعضی وقتا دهنم زیادتر از اندازه خشک می شه و حتی نمی تونم آب دهنم رو قورت دهم، دلیل اون چیه و چه باید بکنم؟

دهن وقتی خشک می شه که بزاق ترشح نشده یا خیلی کم ترشح می شه. وقتی بزاق کمتر ترشح می شه، فقط کمی احساس تشنگی می کنین، اما خشک شدن دهن بیشتر از احساس تشنگیه. بزاق به چشیدن مزه چیزی که می خورید و می خورین کمک می کنه و بر هضم غذاها هم موثره. علاوه بر این ذرات غذاها رو از دندونا دور می کنه و اسیدها رو خنثی می کنه. پس از پوسیدگی دندون ها جلوگیری می کنه. اما کم شدن اندازه ترشح بزاق باعث خشکی و سفتی پوست دور و بر دهن هم می شه. لبا ترک می خورن و حتی ممکنه در گوشه های دهن زخمایی ایجاد شه. زبون هم خشک و سفت می شه. ممکنه در قورت دادن غذاها و یا حتی صحبت کردن هم دچار مشکل شید. از دیگر علائم خشک شدن دهن، ایجاد بوی بده، چون بزاق ترشح نمی شه تا ذرات رو از روی دندونا پاک کنه و اگه از برق لب یا رژلب استفاده کنین، اونا به دندوناتون می چسبه.

  •  داروها هم در این بی تاثیر نیستن

بیشتر از ۴۰۰ نوع دارو، از جمله داروهای مخصوص سرماخوردگی و آلرژیا باعث خشک شدن دهن می شن. داروهای مخصوص افزایش فشار خون و داروهای درمان مریضیای روانی هم بعضی وقتا این اثرات رو دارن. پرتودرمانی و درمانای مخصوص سرطانا هم بعضی وقتا به غدد ترشح کننده بزاق آسیب می رسونن، شیمی درمانی هم فعالیت بزاق رو کم می کنه.

  • صدمه عصبا هم می تونه عامل باشه

بعضی وقتا خشک شدن دهن با صدمه عصبای سر یا گردن در رابطه هستن. عصبای خاصی مسئول انتقال پیاما بین مغز و غدد بزاقی هستن. اگه این عصبا آسیب ببینن قادر نیستن به غدد بزاقی دستور بدن تا بزاق تولید و ترشح کنن. بدون ترشح بزاق مزه غذاها رو حس نمی کنین، چون بزاق مسئول انتقال مزه ها به سلولای عصبی در دهن و گلو  است

  •  سیگار این شرایط رو حادتر می کنه

سیگار به تنهایی باعث خشکی دهن نمی شه، اما کشیدن سیگار، پیپ و به کار گیری دیگر موادمخدر، خشکی دهن رو شدید شدن می کنه. پس سیگار خود رو از همین حالا ترک کنین.

  •  مراقب دندون هاتون باشین

کاهش ترشح بزاق واسه دندونا خطرناکه. پس بررسی منظم دندونا لازمه. هر روز مرتب دندونای خود رو مسواک بزنین و از نخ دندون استفاده کنین تا بقایای غذا و باکتریا روی دندوناتون باقی نمونه، اگه به هر دلیلی بعد از خوردن غذا نتونستید مسواک بزنین، دهن خود رو بشورید و از دهن شویه هم استفاده کنین.

  •  بزاق رو تحریک کنین

با دکتر متخصص مشورت کنین و از اون بخواین داروهای موردنیاز رو براتون تجویز کنه. واسه تحریک بزاق آبنباتای بدون قند بخورین و یا آدامس بدون قند بجوید. جویدن باعث تحریک و ترشح بزاق می شه. نوشیدن متناوب آب به مرطوب نگه داشتن دهن کمک می کنه. نوشیدن آب یا شیر با غذا باعث افزایش رطوبت دهن شده و به جویدن و قورت دادن غذا کمک می کنه. در اتاقی بخوابین که دارای دستگاه بُخور واسه مرطوب نگه داشتن دما و هوای اتاق باشه.

این نوشته در سلامتی فرستاده شده.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *