امان از بوی بد عرق | بیماری

عرق بدن به تنهایی بدون بوه، اما باکتریا و قارچای روی بدن از اون به عنوان محیط رشد استفاده کرده و خیلی سریع شروع به افزایش می کنن و عرق رو به ترکیبات بدبویی تجزیه می کنن.

اما به چه دلیل بعضی نواحی بدن مثل زیر بغل بیشتر بو می گیرن؟

دلیل اینه که غدد عرق در این مناطق پروتئین و چربی هم تولید می کنن که مواد اولیه مناسبی واسه تغذیه باکتریا و قارچای سطح پوسته.

این در حالیه که عرق نقاط دیگه بدن بیشتر شامل نمکه و باکتریا کمتر می تونن ازش استفاده کنن.

۱۰ فرمون واسه فرار از بوی بد عرق

اگه می خواین از بوی بد عرق رها شید به دستورهای زیر عمل کنین:

۱- از خوردن ادویه، زردچوبه، فلفل، خردل، سس گوجه فرنگی، پنیر کهنه، تخم مرغ، روغن سرخ شده، کالباس، سوسیس و مواد غذایی مثل اون دوری کنین و همراه غذا از سبزی تازه و میوه استفاده کنین. هم اینکه به کار گیری مواد لبنی مثل شیر و ماست رو یادتون نره.

۲- پیشگیری بهترین روش واسه مقابله با بوی بد عرقه. اگه عرق روی بدن نمونه، بو هم نمی گیره. واسه خیلی از افراد، شستشوی مرتب بدن واسه خلاص شدن از شر بوی بد کافیه؛ البته شستشو با آب خالی کافی نیس، چون نمی تونه خوب عرق رو از سطح پوست پاک کنه. واسه کسب نتیجه مطلوب، باید از شامپو و صابون هم استفاده کنین.

۳- بعد از شستشوی بدن با آب و صابون و خشک کردن کامل بدن، بدون این دست اون دست کردن از ترکیبات ضد عرق در زیر بغل خود استفاده کنین. به این موضوع دقت لازم رو به عمل بیارین دئودورانتا مانع تعریق نمی شن، بلکه مانع متصاعد شدن بوی بدن می شن. در حالی که ضد تعریقا مواد شیمیایی هستن که تعریق رو کاهش میدن، البته ضد تعریقا در بیشتر موارد شامل دئودورانت هم هستن که بوی بدن رو دفع می کنه.

۴- حتما بدن خود رو مرتب خشک کنین، چون باکتریا به سختی در مناطق خشک بدن، زنده می مانند.

۵- لباسای نخی بپوشید، چون لباس نخی و کتانی عرق رو بهتر به خود جذب می کنه. در مقابل، لباسای نایلونی عرق رو از سطح بدنتون کمتر جذب کرده و با باقی موندن این عرق در سطح پوست، خودبخود بوی بد هم استشمام می شه.

۶- سیگار نکشید. مصرف سیگار علاوه بر بدبو کردن دهن، موجب بدبو شدن عرق هم می شه. در نظر داشته باشین که هفته ها زمان میبره تا بوی بد سیگار و اثر اون در عرق بدن، بعد از ترک سیگار از بین بره.

۷- لباس تمیز عامل مهمی واسه جلوگیری از بوی عرق است. هر بار به حموم می رید، لباس هاتون رو عوض کنین و لباسای تمیز بپوشید. بعضی وقتا در مناطق گرم و شرجی لازم  است لباسا رو روزی چند بار عوض کرد.

۸- بعضی مریضیا موجب تعریق بدبو می شن. در این مواقع چاره ای جز درمان مریضی اصلی وجود نداره.

۹- موهای زیر بغل و کشاله ران خود رو به طور مرتب تراش بدین. وجود مو در این مناطق موجب مناسب شدن شرایط رشد واسه باکتریا می شه.

۱۰- هفته ای یه بار به کار گیری صابون آنتی باکتریال، گوگرددار و ترکیبات ضد قارچ می تونه اندازه باکتریای مزاحم بدن و بدبو شدن عرق رو کم کنه.

جام جم

*

منبع : tebyan.net

این نوشته در سلامتی فرستاده شده.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *