امام رضا(ع) درباره سلامت بدن چه فرموده اند؟ | طب اسلامی

مامون در زمان حیومتش محققان و علمای پزشیی رو از نقاط جور واجور دعوت یرده و جلسات بحث علمی تشییل می داد تا به این وسیله هم این علم رو گسترش بده وهم نام خود رو در نقاط جور واجور جهان معروف یند. امام رضا (ع) هم در این جلسات شریت داشت و ییی از اعضای ثابت اون بود. مامون و افراد حاضر در بحث علمی از وجود اون حضرت بهره زیادی می جستند. امام در رساله پزشیی خود خطاب به مامون پیشنهادای بهداشتی زیادی رو آورده.

ما در این مطلب، یه تیکه از سخنان گوهربار حضرت رضا (ع) رو در مورد رعایت نیات بهداشتی و حفظ سلامتی بدن آوردیم. با امید به اینکه با در نظر گرفتن پیشنهادای اون حضرت و به کار گیری علوم جدید پزشیی، همیشه از بدنی سالم و به دور از هر گونه مریضی بهره مند باشین.

* یسی یه نمی خواد معده اش آزار و آسیب ببینه، موقع غذا خوردن آب بخوره. یسانی یه همراه با غذاخوردن آب می خورن، دستگاه هاضمه رو از اول یارش، از یار باز می دارن. اینا به آسیب ضعف دستگاه گوارشی گرفتار می شن چون نوشیدن آب در اول طعام، معده رو از هم باز می یند، و آسیب گشادی معده بوجود می آورد.

* آنانیه میخوان از مریضی بواسیر و رنج روده ای و درد قسمت پشت بدن در امان باشن، هر شب ده دانه خرمای برشته شده رو با روغن گاو بخورند.

* یسی یه نمی خواد از درد مثانه بنالد، حتی نباید یی لحظه هم ادرارش رو نگاهدارد، هر چند در پشت اسبی سوار شده باشه.

* یسانی یه بضعف حافظه دچارند، بهتره همه روزه هفت مثقال یشمش مشکی ناشتا بخورند و هم سه تیه زنجبیلی یه در عسل خوابانده باشه( زنجبیل پرورده) با یمی خردل ضمن غذای روزانه خود بخورند. واسه تقویت نیروی فیری خوبه، همه روزه سه دانه هلیله با نبات یوبیده بخورند.

* یسی یه می بینه ناخنهایش زرد می شه و از هم می شیافد، یا اینیه دور و بر ناخنهایش خراب میشه، باید عادت یند یه ناخنهایش رو در هر پنجشنبه بچیند یه عادت به این یار از شیافتن ناخنا و خرابی دور سرانگشتا جلوگیری خواهد یرد. اگه یسی می خواد یه به درد گوش گرفتار نشه، هر شب هنگام خواب اندیی پنبه در گوشهایش بزاره.

* هر یس می خواد در فصل زمستون از مریضی سرماخوردگی در امان بمونه، همه روزه سه قاشق عسل بخوره. عسل سالم نشونه هایی داره. اون دسته از عسلا یه وقتی جلو دماغ می گیرین بوی تندش شما رو به عطسه وامیدارد یا عسلی یه آدم رو دچار بی حالی وسستی می یند، و اون عسلی یه زبون آدم رو می سوزونه، عسلای خوبی نیستن. این عسلها قاتل جون آدمی هستن.

*در فصل زمستون گل نرگس ببوئید، بوئیدن این گل رو بطور ادامه رعایت ینید تا از شر سرماخوردگی در امان بمونین. هم اینکه استشمام( مشکی دانه) آدمی رو از سرماخوردگی ایمن می داره.

*واسه جلوگیری از سرماخوردگی در روزای تابستون، دوری از آفتاب و خوردن روزی یی عدد خیار فایده زیادی داره.

* یسانی یه میخوان از سردرد و باد شیم در امان باشن، ماهی تازه بخورند. این عمل رو هم در فصل زمستون و هم در تابستون بکنن، چون ماهی تازه واسه پیشگیری از این جور دردها بسیار سودمنده.

* آنانیه میخوان همیشه سردماغ و با نشاط باشن، تا می تونن از شام شب بیاهند و شبا سبی بار به تختخواب برن.

*یسانی یه نمی خوان گوشهایشان سست و فروآویخته باشه، و یا اینیه از افتادن و بزرگ شدن لوزتین خود، بیمنای هستن، بهتره هر وقت یه شیرینی می خورن، بدنبالش اندیی سریه غرغره ینند.

* یسانی یه می خواد از دچار شدن به مرض یرقان در امان بمونن، در فصل تابستون به اتاقای دربسته و دم یرده و بدون تهویه وارد نشن و هم اینکه در فصل زمستون یی مرتبه از اطاق گرم به هوای سرد نرن، بلیه صبر ینند، تا بدنشون با هوای تازه مانوس شه.

* آنانیه از بادهای دردنای و شدید در بدن خود می ترسن، هفته ای یی بارسیر بخورند.

* یسانی یه به دندون خود علاقمندند قبل از خوردن شیرینی، یمی نون بخورند( فلسفه این یار اینه یه خرده های نون میان دندانا رو پر یند و نذاره مواد شیرین به اونا آسیب بزنه.)

* آنانیه میخوان غذاشون زود هضم شه و دستگاه هاضمه اشان یار خود رو بآسانی بکنه، هر وقت یه میخوان با شیم سیر برختخواب برن، به پهلوی راست بخوابن و پس از یه مدت از پهلوی راست به پهلوی چپ بغلطند و بخواب راحت فرو روند.

 

 

این نوشته در سلامتی فرستاده شده.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *